„Na psie lata” – takiego terminu bardzo często używamy, gdy chcemy porównać wiek naszego czworonoga do naszego. Jak wiadomo, dojrzałości psa czy kota nie można zestawić jeden do jednego z wiekiem człowieka. Liczy się to zupełnie inaczej. Chcesz wiedzieć jak? Dlaczego w ten sposób i kiedy Wasz zwierzak osiągnie dojrzałość? Zapraszamy do naszego artykułu!
Zarówno pies i kot nie należą do zwierząt, które są długowieczne, choć wiele osób uważa, że skoro żyją powyżej 10 lat (tych ludzkich) to oznacza, że zaliczają się do tej grupy. Biorąc pod uwagę taki czas i porównując go do życia człowieka, oznacza, że zwierzak nigdy by nie osiągnął dojrzałości (nawet tej płciowej), a przecież tak nie jest! Zobacz, w jaki sposób liczy się poszczególny wiek zwierząt.
Wiek kota – jak obliczyć?
Najłatwiej liczy się wiek kota – tutaj nie ma żadnych specjalnych reguł czy wyjątków. W pierwszym roku jego życia, osiąga on 16 lat ludzkich (3 miesiące odpowiadają 4 lat, 6 miesięcy – 12-stu). W kolejnym roku życia, kot ma już nieco więcej, bo 16, w kolejny roku przekracza on pełnoletność (25 lat). Przyrost wieku niestety nie jest równy, dlatego ciężko tutaj znaleźć odpowiedni wzór. A kiedy nasz sierściuch staje się seniorem? 60-tkę przekroczy dopiero wtedy, gdy żyje na świecie powyżej 11 lat! Koty są długowieczne, dlatego ich „ludzki” wiek może osiągnąć nawet setki! Czy w przypadku liczenia wieku psów jest tak samo?
Wiek psa – jak obliczyć?
W przypadku psów, dzielimy je na cztery kategorie wagowe: do 20 kg, do 50 kg, do 90 kg i powyżej 90 kg. Początkowo to te małe czworonogi osiągają większy wiek, jednak wszystko to zmienia się w trzecim roku, gdy wiek się wyrównuje, a następnie jest na odwrót. Jednak, by operować dokładnymi liczbami (kolejno od wagi). W pierwszych 3 miesiącach życia psy osiągają wiek: 6 lat, 5 lat, 4 lat i 4 lat. Gdy żyją już rok na świecie, wówczas ich wiek dobiega do 16 lat, 15 lat, 14 lat i 13 lat. Jak wspominaliśmy, po 3 roku wszystko się wyrównuje.
Kiedy pies staje się szczęśliwym seniorem? Ten powyżej 90 kg wagi, osiągnie 60-tkę w wieku 8 lat, powyżej 50 kg wagi – rok później, w wieku 11 lat do tej grupy trafi również pies do 20 kg, natomiast do 50 kg, gdy będzie mieć 10 lat.
Jak widać, obliczenia nie są ciężkie, w sieci dostępne są też różne tabele, które pomagają w obliczaniu wieku. Jednak – czy on jest najważniejszy? Niejednokrotnie można spotkać czworonogi, które pomimo swojego dojrzałego wieku, wciąż zachowują się jak małe szczeniaki!