Czy to gryzoń czy pies – jaka jest różnica między tymi zwierzętami? Tak naprawdę żadna, jeżeli przyjmujemy je pod swój dach. Każdego będziemy otaczać miłością, troską i odpowiedzialnością o ich życie. Codziennie będziemy je karmić, głaskać, rozmawiać czy nawet spędzać aktywnie czas. Dlatego nie wolno zapominać o odpowiedniej pielęgnacji gryzonia i dbaniu o jego zdrowie.

Osoby, które nigdy nie miały gryzoni w domu, nie zdają sobie sprawy, że i one wymagają specjalnej pielęgnacji i dbania o zdrowie. Nie wystarczy tylko z psem czy kotem udać się do weterynarza na wykonanie bilansu medycznego, szczepienia czy zabiegi pielęgnacyjne. Mysz, królik czy świnka morska też chcą takiej ochrony, a dawanie im tego, nie jest przesadą, ani szaleństwem tylko zwykłym odruchem ludzkim, odpowiedzialnością za drugą istotę ludzką.

Przede wszystkim zdrowie!

Zdrowie to nie tylko odpowiednia dieta – choć jest to początek. Gryzonie również mają wymagania co do restrykcyjnej diety – chcą jeść dobrze. Ziarna, kukurydza, owoce czy warzywa. Te zwierzęta mają zapotrzebowanie na witaminy, minerały, białko czy tłuszcze. Dlatego nie wystarczy dawać „co popadnie”, bo wtedy może to prowadzić do poważnych schorzeń i chorób.

Kolejną rzeczą są.. wizyty u weterynarza. Ten zawód nie jest zarezerwowany wyłącznie dla właścicieli psów czy kotów, ale i gryzoni. Szczepienia, badania okresowe, a nawet obcinanie ostrych paznokci – to wykonamy w gabinecie lekarza dla zwierząt. On może nam też doradzić, jaką wybrać dietę, co jeszcze potrzebuje nasz pupil i nie wolno tego pomijać.

A co z pielęgnacją?

Czy to oznacza, że powinniśmy udawać się do salonów urody dla gryzoni? Zapewne znajdą się takie miejsca oraz właściciele, którzy z nich korzystają, ale nie jest to konieczne (chociaż pomysł jest ciekawy). Zabiegi pielęgnacyjne możemy wykonać samodzielnie w domu, pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni sprzęt i kosmetyki dla odpowiedniego gryzonia. Naturalnie znajdziemy je w sklepach zoologicznych – hipoalergiczne szampony do sierści, witaminy, odżywki, odcinacze do paznokci czy witaminy i minerały.

Należy pamiętać, że zwierzak wymaga zawsze odpowiedniej ochrony – biorąc go do siebie do domu, czy to psa, mysz czy królika, jesteśmy w pełni odpowiedzialni za jego życie, zdrowie i dobre samopoczucie. One nam nie powiedzą, że coś jest nie tak, nie pójdą sami do lekarza czy wskażą na braki. Dlatego obserwowanie reakcji, czytanie różnych artykułów o ich zdrowiu sprawi, że będziesz świetnym i opiekuńczym właścicielem swojego pupila!