Obecne czasy pozwalają nam na hodowanie różnych gatunków zwierząt, które do tej pory mieliśmy okazję oglądać tylko w programach na National Geographic. I choć są przeciwnicy oswajania wielu gatunków, to są także zwolennicy. Istnieją takie zwierzęta, które świetnie się adaptują do domowych warunków i bez szkody na ich naturze można je chować w zaciszu własnego mieszkania. Jednym z takich zwierzątek jest jeż pigmejski.

Hodowla jeża pigmejskiego – jak wygląda?

Jeż pigmejski jest fascynującym zwierzęciem, które z miejsca kradnie serca niemal każdego. Charakteryzuje go białe ubarwienie, słodki mały pyszczek i miłe usposobienie. Takie zwierzę będzie się też dobrze chować w naszym domu i nie wymaga restrykcyjnych zasad, aby go posiadać. Jak jednak wygląda hodowla jeża pigmejskiego?

Natura jeży 

Warto poznać naturę jeży, zanim zdecydujemy się na ich hodowlę. Nie są to typowe przytulanki, które będą „czynne” 24 godziny na dobę, czyli wtedy, kiedy będziemy mieli ochotę się z nimi pobawić. Trzeba uszanować ich cykl dnia i zapewnić im komfort. Dlatego przed zakupem, trzeba sobie uzmysłowić, że jeże najczęściej są aktywne w godzinach wieczornych – między 20:00 a 6:00. Jednak ten przedział godzinowy może się różnić w zależności od jeża. Wiele też zależy od pory roku. 

Jak się opiekować jeżem pigmejskim?

Hodowla jeży pigmejskich wymaga od nas zapoznania się z charakterystyką życia przyszłego pupila. Warto też pamiętać, że nie jest to zwierzę, któremu rzucimy pokarm i zainteresujemy się nim raz na jakiś czas – trzeba zapewnić mu odpowiednią opiekę.  Hodowla jeża pigmejskiego będzie nas wymagać pewnych wyrzeczeń. Czy dużych? Oceńcie sami.

Jeż pigmejski jest bardzo ciekawski, chętny kontaktu z człowiekiem i nie wolno mu tego zabierać. Dlatego też szybko nawiązuje więź z właścicielem. Kolejną istotną sprawą jest to, że nie wolno zabierać jeżom aktywności fizycznej. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dopilnować ich w nocy podczas spacerów po domu czy nawet ogrodzie, trzeba im zapewnić dużą i wygodną klatkę.

Jeż pigmejski w domu zwinięty w kulkę

Co jeszcze warto mu zapewnić?

Odpowiednie pomieszczenie. Jeż pigmejski potrzebuje odpowiednio dużego terrarium, aby mieć wystarczającą przestrzeń do poruszania się. Upewnij się, że terrarium jest odpowiednio wielkie i posiada różnorodne elementy, które umożliwiają mu zabawę. Nie zapomnij go z niego często wypuszczać.

Temperatura. Te zwierzątka preferują ciepłe środowisko. Aby się dobrze opiekować jeżem pigmejskim, zapewnij mu stałą temperaturę w zakresie 24-27 stopni Celsjusza. Może to wymagać stosowania podgrzewaczy lub żarówek grzewczych.

Podłoże. Wybierz odpowiednie podłoże do terrarium. Skorzystaj ze specjalnych dobrych jakości podkładów dla jeży, które wpasują się w gusta jeża. Można je znaleźć w sklepach zoologicznych.

Czystość. Regularne czyszczenie terrarium i miseczki z wodą jest kluczowe dla utrzymania higieny jeża pigmejskiego. Zmieniaj podłoże, usuwaj wszelkie zanieczyszczenia i myj miseczkę z wodą regularnie.

Co je jeż pigmejski?

Skoro już wiesz, jak wygląda opieka nad jeżem pigmejskim, teraz na pewno zastanawiasz się o kolejnej bardzo ważnej kwestii – co je jeż pigmejski?

Jest on wszystkożerny i ma dość szeroką dietę, która obejmuje zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy. Podstawą diety jeża pigmejskiego w warunkach domowych są owady, mięso, ale także warzywa i owoce. Jeże pigmejskie uwielbiają chrząszcze, mączniki, larwy i inne małe owady. Mogą również jeść dżdżownice. Ważne jest jednak, aby taki pokarm podawać im w umiarkowanych ilościach, aby nie przekarmić jeża pigmejskiego.

Są to pozytywnie nastawione do życia zwierzęta

Jeż Pigmejski jest pozytywnym zwierzęciem. Nie niszczy w domu kabli czy listew przypodłogowych, jak inne gryzonie, jest bardzo żywy i aktywny. Właściciel ma poczucie, że ich jeż jest wesołym kompanem dla całej rodziny. Jednak przy tym wszystkim trzeba pamiętać o jego potrzebach – ruchu, który był już wspomniany, higienie czy odpowiednim pokarmie.