Niektóre z ras psów nie są dostosowane do zimnych warunków, jakie przez kilka miesięcy panują w naszym kraju. I tu z pomocą przychodzą buty i ubranka dla psów. Mróz, ujemna temperatura sprawia, że ich ciało szybko się wychładza, a tym samym łatwo ulegają chorobom. Tak! Psy też chorują – na przeziębienia, a nawet bardziej groźne schorzenia. Dlatego, czy uważamy to za modne czy nie – należy i im kupić ubranka i buty.

Psy nie zawsze posiadają gęstą, długą sierść jak owczarki niemieckie, która chroni je w zimne dni. Przyzwyczajone do kanapy (i ciepła) zwierzęta, już po pierwszym kontakcie z chłodem mogą niestety nabawić się chorób, które i nas, ludzi dotykają. A skoro my się ubieramy ciepło podczas zimy, to dlatego zwierzęta mają rezygnować z ciepła i odrobiny materiału?

Nie tylko moda, ale i zdrowie!

Kiedyś widząc psa w ubranku, zastanawialiśmy się, czy to efekt mody, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Wiele osób patrzyło na to z dużą dezaprobatą, śmiali się, że z psa ludzie próbują zrobić człowieka. Nie pomyślą jednak, że zwierzęta nie zawsze są dostosowane do zimnego i mroźnego klimatu, ponieważ ta rasa „naturalnie” nie występuje w naszym kraju. Dlatego delikatna skóra, pozbawiona tłuszczu, delikatne włosie może nie radzić sobie z zimnem i doprowadzać do wychłodzenia organizmu, a następnie do ciężkich chorób i konieczności interwencji weterynarza.

Wiele małych ras zwierząt właśnie wymagają dodatkowej ochrony warstwy wierzchniej. Najczęściej są to drobne teriery – Yorki, Pinczery, a także Chihuahua, Mopsy czy Buldogi. Wystarczy w zasadzie tylko pogłaskać psa, sprawdzić gęstość jego sierści, aby określić czy da sobie radę na spacerze w mrozie czy też nie.

Ubranka – jakie mamy możliwości

Skoro już wyjaśniliśmy, że ubranka dla psów to nie fanaberia, a bardzo często konieczność, o której nie mogą zapominać właściciele bezbronnych zwierząt, warto przyjrzeć się, jakie mamy możliwości wyboru. Dostępne są różne ubrania – kurteczki, sweterki czy inne okrycia wierzchnie. Nie można też zapominać o.. butach! Wrażliwe poduszki na psich łapach również są wymagającymi elementami ciała zwierząt. Mróz, zimno, śnieg może niestety uszkadzać łapy i ranić je, przez co pies nie będzie odczuwać satysfakcji ze spaceru, a ciągły ból! Dlatego jeżeli idą chłodne dni – warto zakupić kilka pomocnych gadżetów dla swoich czworonożnych przyjaciół, które pomogą im (tak jak i nam), przetrwać zimę w naszym kraju. Jakby nie patrzeć, nie jest to łatwa pora roku!