Pies to już od dawna znany towarzysz człowieka. Przy tym jest on uważany za jedno z najmądrzejszych zwierząt. Dlatego też jego umiejętności są często wykorzystywane na przykład przy pracy policji. Pies to bowiem stworzenie, które jest w stanie bardzo mocno pomóc, a przy tym jest bardzo wierne. Przedstawiamy zatem 5 bardzo mądrych ras psów.

Doberman

Jest to pies dla doświadczonych hodowców, którzy dodatkowo posiadają podwórko. Z pewnością pies ten nie nadaje się do hodowli w bloku mieszkalnym. Doberman potrafi być psem spokojnym i posłusznym pod warunkiem że opiekun będzie odpowiednio o niego dbał. Sam pies MUSI przejść odpowiednią tresurę. Przez swoją bardzo wysoką inteligencję jest on w stanie bardzo szybko zdominować innych domowników (tj. właścicieli). Pies musi słuchać się jednej osoby w domu do której czuje respekt, w przeciwnej sytuacji pies może stać się niebezpieczny dla otoczenia. Hodowca powinien zatem posiadać sporą wiedzę na temat hodowli psów, by podjąć się hodowli dobermana.

Trud włożony w tresurę psa sprawi że bardzo szybko zaczniemy zbierać owoce naszej pracy. Dobermany to świetne psy strażujące, zostawienie przy nim dziecka sprawi że praktycznie nikt oprócz nas nie będzie wstanie do niego podejść. Wyszkolone dobermany tak jak w przypadku w/w owczarków są bardzo lojalne i dokładnie wiedzą czego się od nich wymaga. Wcielane są zatem do policji i jednostek specjalnych. Za zasługi na polach bitew II wojny światowej doczekał się pomnika „Always Faithful”.

Golden retriver

Można by powiedzieć ulubieniec Ameryki. Jeden z najpopularniejszych psów rodzinnych. Czołowy przedstawiciel psowatych w amerykańskich filmach familijnych. Bardzo inteligenty, bardzo towarzyski o niezwykle przyjaznym nastawieniu. Idealny pies dla rodziny z dziećmi do której niezwykle się przywiąże. Nie powinno się go zatem izolować (np. przypinać na dłuższy okres do budy, trzymać w schowku itp.)

Zaleta a jednocześnie wadą tego psa jest to że jest bardzo delikatny. Wykorzystywany w myślistwie delikatnie chwyta zdobycz przez co jej nie uszkadza – myśliwi bardzo cenią sobie tą cechę.  Natomiast wykorzystywany do stróżowania raczej nie upilnuje skutecznie np. podwórka.  Doberman prawdopodobnie wyrządziłby wielka krzywdę intruzowi a Golden by wesoło zamerdał ogonem. Zrównoważony, łatwo przyswaja wiedzę, uległy i bardzo wierny.

Owczarek niemiecki

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych ras psów na świecie. Wszechobecne w Polskiej popkulturze za sprawą takich seriali jak np. „Czterej pancerni i pies”, „Przygody psa Cywila” lub „Komisarz Alex” (Polski odpowiednik serialu „Komisarz Rex”). Owczarki niemieckie z racji swojej wysokiej inteligencji oraz lojalności często używane są jako psy stróżujące lub wcielane są do policji lub wojska. Psy dokładnie wiedzą czego się od nich wymaga.

Owczarki niemieckie bardzo często odznaczane są za niesienie pomocy i ratowanie życia. To co dla nas wydaję się być heroicznym wyczynem, dla psa jest zwykłym przejawem lojalności i miłości którą darzą swojego właściciela. Znany jest przypadek pięcioletniego owczarka niemieckiego który uratował właściciela z pożaru. Poproszony przez właściciela o sprowadzenie pomocy sprowadził na miejsce wypadku policjanta. Widząc radiowóz eskortował go do miejsca wypadku. Dom doszczętnie spłonął jednak życie właściciela zostało uratowane. Z relacji uratowanego wynika że pies nigdy nie przechodził żadnego szkolenia.

Pudel

Bardzo łatwy w hodowli pies o przyjaznym nastawieniu. Jest łatwy do prowadzenia i chętnie uczy się nowych sztuczek. Świetnie nadaje się do hodowania go w domu. W rankingu psów pod kątem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa wg. Stanleya Corena, wśród 79 ras Pudel jest na DRUGIM miejscu po Border Collie.

Początkową użytkowością pudli była praca w wodzie. Aby ułatwić mu pracę w tym środowisku psy strzyżono w fryzurę, w której włosy chroniły tylko najważniejsze części ciała (płuca, stawy, nerki, głowę oraz pozostawiono „kitkę” na ogonie, aby pies był widoczny gdy nurkuje). Pozostałe części ciała był wygolone. Obecnie są to typowe psy do towarzystwa, jednakże moda na w/w strzyżenie pudli pozostała. Psy eleganckie, zrównoważone, laureaci wielu wystaw piękności. Cenione za swą mądrość i wygląd przez rzeszę ludzi na całym świecie.

 Border Collie

Na pierwszym miejscu wg. rankingu Stanleya Corena znajduję się Border Collie. Średnich rozmiarów pies pasterski o bardzo łagodnym usposobieniu. Border collie uważany jest za jednego z najbystrzejszych psów na świecie. Jego główne cechy to między innymi umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy oraz niezwykła zręczność. Border Collie to pies szczerze oddany swojemu właścicielowi, uległy i zrównoważony. Wykazuje olbrzymią potrzebę i chęć do pracy oraz ciągłego ruchu dlatego też jest dobrą partią dla aktywnych osób.

Rasa Border Collie jest laureatem wielu nagród zawodów Rally-O czy Agility. W rękach sprawnego właściciela ten pies staję się chodzącym cudem. Właściciel takiego psa nie tylko może się cieszyć jego bardzo wysoka inteligencją ale też długowiecznością. Border Collie jest wstanie dożyć UWAGA… nawet 20 lat.