Według badań już w praktycznie co czwartym domu w Polsce znajduje się jakieś zwierzę. Bardzo często jest to pies, dostosowany rozmiarem czy charakterem do warunków, w których mieszkamy. Odchodzi się już od rozmnażania, nawet przypadkowego, kundelków, które potem zajmują miejsce w schroniskach, czekając na właściwy dom. Popularna jest jednak hodowla psów rasowych, z rodowodami.
Hodowla ta jednak przeprowadzana jest dziś zupełnie inaczej aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu rozmnażano psy – czy nawet kilka lat temu rozmnażały się czworonogi na wsiach. Przyszli rodzice przed ciążą poddawani są rozmaitym badaniom, zaś sam stan ciężarnym suczki objęty jest stałą kontrolą weterynaryjną, aż do dnia porodu – a niekiedy i dłużej. Sprawdźmy, jak przebiega ciąża u psów krok po kroku.
Owulacja i krycia
Pierwszym etapem jest wykrycie u suczki owulacji. W przypadku hodowli często lekarz weterynarii dokonuje dodatkowych testów, m.in. obrazowania USG, aby stwierdzić, czy jest to dobry moment na krycie. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku, gdy np. reproduktor jest krótko w danym miejscu i musimy dokładnie znać datę krycia. Krycie powtarza się często po dwóch dniach, jeśli suka dopuszcza do siebie psa.
Samo krycie to zakleszczenie prącia samca w pochwie samicy. Bywa ono bolesne, zwłaszcza dla suczki, dlatego też w momencie zakleszczenia – trwającego od 15 do 30 minut – należy powstrzymać emocje i absolutnie nie próbować rozdzielać psów mechanicznie. To może doprowadzić do krwotoku i stałego uszkodzenia narządów rodnych.
Zapłodnienie i rozwój płodów
Zapłodnienie przebiega w ciągu kilku dni od krycia, jeśli suczka akurat miała owulację. Zazwyczaj jest to od 4 do 7 dni od momentu wystąpienia owulacji oraz pokrycia suczki. Sama ciążą u psów trwa ok. 9 tygodni, minimalnie ok. 54 dni, zaś maksymalnie – 63 dni, co liczone jest od momentu wystąpienia owulacji. Zapłodnione komórki dokonują podziałów w organizmie suczki do tego stopnia, że ok. 35 dnia ciąży już wykształcone są wszystkie organy przyszłych szczeniąt. Przez cały ten okres suczka powinna przebywać pod kontrolą weterynarza, a pod koniec ciąży mieć wykonane badanie USG albo RTG celem stwierdzenia liczebności i żywotności szczeniąt.
Ciążą u psów – rozwiązanie
Poród następuje indywidualnie u każdej suczki, dlatego im bliżej jego daty, tym ważniejsze jest obserwowanie jej zachowań. Suczka szuka miejsca bezpiecznego, ciepłego, w którym mogłaby wydać na świat szczenięta – rolą hodowcy jest zapewnienie jej takiego miejsca, za które służy zwykle doświetlana promieniami podczerwonymi porodówka. Na wypadek komplikacji w porodzie dobrze jest mieć pod ręką weterynarza, który awaryjnie wykona cesarskie cięcie.