Gdy do naszego domu trafia nowy kot – niezależnie, czy jest to kociątko, czy też może kot dorosły – jednym z priorytetów jest nauczenie go szybkiego i bezbłędnego korzystania z kuwety. Nikt nie lubi mieć domu zanieczyszczonego kocimi odchodami, choć w początkowej fazie nauki, zwłaszcza pod wpływem stresu czy nieprawidłowego żywienia, może się to zdarzać. Jest to jednak stan przejściowy.

Jak każde stworzenie, również kot pewnych rzeczy musi się po prostu nauczyć. Biorąc kota dorosłego, nawet ze schroniska, mamy zwykle szansę na to, że gdy pozbędzie się już nadmiaru stresu i zlokalizuje kuwetę – będzie z niej chętnie korzystał. Kocięta zwykle uczą się tego od matki, nie zawsze jednak mają możliwość przebywać z nią w odpowiednich warunkach, zwłaszcza w przypadku miotów dziko urodzonych. Sprawdźmy zatem, o czym pamiętać, przyzwyczajając kota do korzystania z kuwety.

Wybierz kuwetę i żwirek

Podstawową rzeczą jest odpowiedni dobór kuwety i żwirku, co – wbrew pozorom – nie zawsze jest takie oczywiste dla kocich opiekunów. W wielu przypadkach chcemy wypchnąć na pierwszy plan nasz komfort i oferujemy kotu od razu kuwetę zamkniętą, czyli krytą. Wiele kotów korzysta z tej możliwości, ale dla niektórych – zwłaszcza kotów lękliwych czy kociąt – jest to zbyt duży stres. W takim przypadku warto jednak wrócić do kuwety odkrytej, a potem inwestować w bardziej zaawansowany sprzęt. W innym przypadku kot może wyrobić sobie nawyk załatwiania się w miejscach niepożądanych, na tle stresowym. Na początek warto również wybrać odpowiedni żwirek. Wiele kotów przez pierwsze dni dobrze akceptuje żwirek bentonitowy albo drobny żwirek drewniany, bo są one dość naturalne i łatwo się w nich kopie. Koty dotychczas żyjące na zewnątrz mogą jednak potrzebować dosypania do kuwety… piasku, który przekona je do korzystania z tego przybytku. Żwirek silikonowy wiele kotów akceptuje najgorzej, a kocięta mogą mieć zwyczaj zabawy nim i prób jedzenia, co zwykle kończy się na wizycie u weterynarza.

Wprowadź rytuały

Drugą kwestią jest przyzwyczajenie kota do nowej toalety. Kuweta powinna stać w miejscu, do którego kot chętnie i bez lęku wchodzi. Nie może stać obok misek z oczywistych względów higienicznych i sanitarnych; warto unikać również kuchni. Kuweta powinna być ustawiona w przestrzeni spokojnej, bez dużego ruchu, aby kot mógł swobodnie załatwić swoje potrzeby bez dodatkowego stresu. Trzeba ją regularnie czyścić, bo niektóre koty nie chcą załatwiać się do kuwety brudnej, z odchodami czy choćby grudkami moczu. Kota warto zanieść do kuwety po posiłku i delikatnie pogrzebać palcem w czystym podkładzie, co zachęci kota do podobnych eksperymentów. Jeśli dotychczas kot załatwiał się w inne miejsce, możemy spryskać je specjalnym preparatem odstraszającym.