Choć zwierzęta są wspaniałe i sprawiają, że nasze życie staje się bogatsze, ciekawsze i pełne miłości, to nie możemy zapominać, że przed nami, jako właścicielami czekają spore wyrzeczenia i obowiązki, których nie możemy ignorować. Czy przyprowadzamy do domu psa, królika czy chomika, należy przygotować dla ich odpowiednie warunki do życia i bezpieczeństwa w czterech ścianach.

Jak pies czy kot bez większych problemów się zaadaptuje w nowym miejscu do życia, nie generując żadnych „strat” czy problemów, tak z czworonogami może być nieco inaczej. Puszczone samopas po domu mogą nie tylko zrobić sobie krzywdę, ale również i nam wyrządzić nieco zniszczeń. Dlatego też trzeba rozpocząć odpowiednie przygotowania, żeby żyć w pełnej zgodzie i symbiozie. Od czego zacząć? Przede wszystkim od zabezpieczenia kabli!

Jak zabezpieczać kable przed gryzoniami?

Niestety, ale bliski kontakt z kablem, na dodatek takim podłączonym do prądu, bez izolacji i zabezpieczeń, może dla gryzonia zakończyć się porażeniem, a nawet śmiercią! Dlatego nie wolno ignorować tego i trzeba odpowiednio zabezpieczać wszelkie urządzenia, które są w obrębie kontaktu zwierzęcia, gdy puścimy je samopas po domu.

Nawet kable do Internetu, przewodzące tylko sygnały niegroźne dla ich życia (np. głośnikowe do odbiornika), również powinny być odpowiednio zabezpieczone. Będą to mniejsze koszty dla nas, przy ich wymianie, ale też lżej na żołądku dla gryzonia. Choć zdecydowana większość z nich gryzie, dla samego faktu, to niektóre z nich mogą połknąć plastikowe osłonki lub co gorsze – miedziane kable, które znajdują się w środku! Wtedy niezbędna będzie interwencja weterynarza.

To co? Od czego zacząć?

Przede wszystkim, wykorzystajmy magię listew przypodłogowych. Zdecydowana większość z nich ma możliwość ukrycia kabli wewnątrz, sprawdzi się to w salonie, przy instalacji kina domowego, lub przy rozprowadzaniu kabla do Internetu po całym domu. Proste? I to jak!

Są jednak takie kable (przedłużacze czy zasilające do różnych sprzętów w domu), których nie ukryjemy ani pod listwą, ani pod parkietem. Dlatego tutaj nie mamy zbyt wielu opcji, dlatego z ratunkiem przychodzi.. spray odstraszający. Można go kupić w sklepach zoologicznych, wystarczy spryskać kabel, a gryzonie nie będą chciały mieć z nim kontaktu. Nieprzyjemny zapach i smak to skutecznie je odstraszy. Zaletą tego produktu jest to, że można go użyć także na meble, ponieważ nie niszczy ich struktury. Meble też są narażone na tatki bo skoro nie pogryzą kabli, gdzieś muszą znaleźć miejsce do ostrzenia swoich zębów. Polecamy również zakupienie różnych gryzaczków!