Prawo w Polsce zmienia się na korzyść zwierząt, dlatego też coraz rzadziej możemy widzieć na wisach smutny widok zaniedbanego psa przywiązanego łańcuchem do kawałka sklejonej budki. Zamiast tego wielu właścicieli, którzy chcą zapewnić czworonogom wygodny kąt w ogrodzie, decyduje się na zainstalowanie tam specjalnie dostosowanej i odpowiednio wybranej budy dla psa.
Na pewno jest to rozwiązanie rozsądne w przypadku psów niektórych ras czy mieszańców, które z uwagi na rozmiary oraz sierść preferują pobyt na zewnątrz. Buda dla psa może stanowić rozwiązanie tymczasowe albo stałe, i względem tego musimy ją odpowiednio dobrać do naszych zamiarów. Sprawdźmy zatem podstawowe informacje na temat bud, na podstawie których możemy dobrać ten produkt.
Właściwe wymiary budy dla psa
Buda dla psa powinna mieć przede wszystkim odpowiednie wymiary, dostosowane głównie do rozmiarów psa, a nie naszego pomysłu aranżacyjnego. Zbyt mała buda będzie niewygodna, a za duża sprawi, że właściwości izolacyjne będą bardzo niskie. Z tego powodu najlepiej jest zmierzyć długość psa od pyska do końca tułowia, szerokość oraz rozmiary w kłębie. Następnie przy pomocy tych wymiarów kierować się przy wyborze wielkości komory budy, dodając do parametrów kilka centymetrów z każdej strony. Dodatkowo otwór wejściowy powinien być dostosowany tak, aby był parę centymetrów szerszy od szerokości psa, ale i parę centymetrów niższy aniżeli jego wysokość w kłębie – będzie wówczas wygodny, ale zapobiegnie wychłodzeniu wnętrza budy.
Buda dla psa – budowa
Buda powinna mieć odpowiednią budowę. Klasyczne budy składają się tylko z jednej komory i będą odpowiednie w sytuacji, gdy pies w budzie spędza czas jedynie opcjonalnie, głównie latem. Jeśli ma to być podstawowe miejsce zamieszkania dla naszego czworonoga, buda powinna posiadać przedsionek oraz dodatkową komorę do spania. Dach najlepiej, gdy jest spadzisty, zwłaszcza gdy nad budą nie ma zadaszenia – dzięki temu łatwiej będzie zgarnąć śnieg, zaś deszcz będzie spływał po powierzchni. Dach powinien być też otwierany. Wnętrze budy musi być ocieplone, najlepiej warstwą styropianu umieszczoną między drewnianymi deskami, aby pies nie mógł uszkodzić tego ocieplenia. Budą dobrze jest postawić na nóżkach czy podeście, co odizoluje ją od podłogi.
Materiały na budowę budy dla psa
Najlepiej sprawdzają się drewniane deski z dodatkowym ociepleniem w formie styropianu. W ten sposób budujemy trzy warstwy, dlatego dobrze jest wnętrze budy zaplanować w odpowiednim rozmiarze. Dach można pokryć papą, co jest najtańszym rozwiązaniem. W przypadku wykorzystania blachy falistej warto dodatkowo zabezpieczyć dach przed wyziębieniem.