Psy i koty już od najmłodszych lat powinny być przyzwyczajone do konkretnego sposobu żywienia. Obecnie właściciele czworonożnych pupili coraz częściej decydują się na wdrożenie diety BARF. Czym jest? Jakie są jej wady i zalety? O tym dowiecie się z niniejszego artykułu.

Dieta BARF – teoria dla początkujących

Dieta BARF to niezwykle zachwalany przez specjalistów sposób żywienia psów i kotów. Nawiązuje do ich naturalnych potrzeb, dostarcza im cennych składników odżywczych i jest uwielbiana przez zwierzęta. Niestety, w naturze nic nie jest idealne i tak też jest w tym przypadku. Dieta ta ma swoje wady i zalety. Główny plan żywienia polega na podawaniu zwierzęciu nieprzetworzonego mięsa, podrobów oraz kości.

Zalety wynikające ze stosowania tego systemu żywieniowego u swoich zwierząt:

  1. Dieta BARF w połączeniu z suplementami diety, warzywami i wypełniaczami dostarczy do organizmu zwierzęcia wszystkich składników odżywczych i witamin.
  2. Eksperci podkreślają, że zwierzęta, u których właściciele stosują tę dietę mają znacznie więcej energii i wykazują mniejsze ryzyko zachorowania na otyłość i nadwagę (a także idące za tym schorzenia).
  3. Zwierzęta stosujące dietę BARF częściej oddają mocz niezależnie od tego ile wody wypijają w ciągu dnia – to przyczynia się do lepszej pracy nerek.
  4. W posiłkach BARF znajduje się ograniczone ilość węglowodanów oraz prawidłowy stosunek białka do tłuszczu.
  5. Posiłki BARF stanowią zbilansowane źródło białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego zwierzęcia.
  6. BARF to doskonałe remedium, które pozwala zwalczyć liczne dolegliwości chorobowe u zwierząt – na przykład alergie pokarmowe.
  7. BARF nie zmienia również poziomu pH w organizmie zwierzęcia, dlatego nie musimy obawiać się nieprzyjemnego zapachu z pyszczka.
  8. Właściciele, którzy stosują dietę BARF wiedzą również co tak naprawdę podają swoim zwierzętom.
  9. Plan żywieniowy BARF można z łatwością dostosować do indywidualnych potrzeb żywieniowych czworonoga.

Zalet jest oczywiście znacznie więcej, ale wspomnieliśmy już, że istnieją także wady.

Aby wdrożyć dietę BARF należy się do tego odpowiednio przygotować i poznać podstawowe zasady żywienia zwierząt. W przeciwnym razie nie dostarczymy swojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych a to może przyczynić się do pogorszenia jego stanu zdrowia.
Przygotowanie posiłków bywa czasochłonne, ponieważ fundamentem diety są nie tylko kości i mięso, ale także warzywa i wypełniacze w odpowiedniej ilości.
Posiłki zawsze muszą być świeże i zjedzone najwyżej w ciągu kilku godzin od przygotowania – a najlepiej od razu. To problematyczne dla właścicieli zwierząt – niejadków.

Mimo wszystko jednak dieta BARF jest praktyczna i polecana. Zalet jest znacznie więcej niż wad a najważniejsze jest to, że dzięki temu specyficznemu sposobowi żywienia zapewniamy swojemu pupilowi zdrowe i bezpieczne życie.