Rally-O zostało stworzone z myślą o budowaniu więzi między właścicielem, a jego czworonogiem. Kluczem do sukcesu jest zaufanie pupila do człowieka (i odwrotnie) oraz szacunek. Choć rally-o najczęściej zachęcało do współpracowania przy szkoleniu psów – przewodników, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrażać te szkolenia również w przypadku osób sprawnych.
Rally-O (obedience) stworzył Kramer, który chciał pokazać, że współpraca z psem, który jest przewodnikiem powinna opierać się głównie na dwóch założeniach – szacunku oraz zaufaniu. Jakby nie patrzeć, pies bardzo często staje się oczami, uszami i nogami właściciela, chociaż nie tylko osoby niewidome korzystają z ich pomocy, ale również poruszający się na wózku, osoby z problemami neurologicznymi, a także sprawne fizycznie osoby. Taka tresura jest nie tylko niezbędnym elementem przy szkoleniu psów przewodników, ale także świetna zabawa i początek pięknej przyjaźni między właścicielem, a ich czworonogiem!
Jak długo trwa szkolenie Rally-O?
Tak naprawdę treningi nigdy się nie kończą i można je wdrażać na każdym etapie życia psa. Jednakże praca ze szczeniakami jest najłatwiejsza i gwarantuje szybkie efekty, które później po prostu się doskonali. Pamiętać trzeba fakt, że jakby nie patrzeć, obedience będzie długotrwałym procesem dla dwóch stron. W dodatku Rally-O dzieli się na różne kategorie, dlatego poznając tajniki podstawowych założeń, można iść dalej – a tym samym pies staje się wiernym kompanem na całe życie chorego, ale i jego najlepszym przyjacielem.
Ale o co tak naprawdę chodzi w Rally-O?
Wszystko kręci się wokół pokonywania przeszkód oraz torów. Są ćwiczenia i stacje, które należy wykonać. Właściciel, a jednocześnie trener może zachęcać swojego psa na różne sposoby do wykonywania jego poleceń. Dozwolone jest klaskanie w ręce, klepanie się po nogach, gestykulacja czy słowne komendy, byle by osiągnąć swój cel.
Nie ma wątpliwości, że taki trening to nie tylko sposób na udowodnienie, że nasz pies jest doskonałym i ułożonym kompanem. Jest to także sposób na zbudowanie relacji, która będzie się opierać na zaufaniu. Pies potrzebuje czuć, że może polegać na swoim właścicielu, a tym samym, że wszystko co robi, jest nagradzane i chwalone. W ten sposób mogą stworzyć niezastąpiony duet, niezależnie od tego czy pies ma pomagać w codziennym funkcjonowaniu osoby niepełnosprawnej, wygrywać zawody czy po prostu – dla zabawy i treningu, być ułożony i wykonywać proste komendy.