Komfort i zdrowie zwierzęcia są ważne dla każdego odpowiedzialnego opiekuna. Prowadzi to ich do zadawania różnych pytań, np. dlaczego właściwie jedne psy chodzą w szelkach, a drugie w obrożach?

Praktyczny wybór

To, w czym danemu psu będzie najwygodniej, zależy od wielu czynników. Kluczowe są tutaj takie cechy, jak: wiek, rasa, temperament, zastosowanie. Innej uprzęży będzie wymagać mały jamnik, innej duży owczarek niemiecki. Bez względu jednak na jej rodzaj, powinna ona być zawsze dopasowana do wymiarów zwierzęcia, dzięki czemu będzie dla niego całkowicie bezpieczna. Zasada jest taka, że im większy pies, tym szersze paski uprzęży.

Mały i duży psotnik

Jeśli pupil to żywe srebro, jest energiczny i dużo się rusza, to najlepsza dla niego będzie obroża. Sprawdzi się ona zarówno w przypadku szczeniąt jak i dorosłych, pełnych werwy psów. Pozwoli ona na łatwiejsze opanowanie pociesznego czworonoga. Z tego samego powodu, obrożę powinno zakładać się psom ze skłonnością do agresji. Czasami szybkie odciągnięcie jego głowy może być najskuteczniejszą ingerencją, gdyby ten chciał kogoś ugryźć. Nie trzeba martwić się, że uprząż szyjna zrobi ulubieńcowi krzywdę, jeśli jest odpowiedniej szerokości.

Co dla staruszka i rekonwalescenta?

Zwierzę o pogorszonej sprawności lub będące w zaawansowanym wieku wymaga specjalnego, delikatnego traktowania. Ze względu na problemy ze stawami oraz starcze kłopoty z tchawicą, zdecydowanie lepiej postawić na szelki dla psa. Taki wybór pozwoli obolałym kościom na dużo większą swobodę i poczucie luzu. W razie wątpliwości zawsze warto poradzić się weterynarza, gdyż przy niektórych dolegliwościach obroża jest całkowicie zakazana.

Aktywne wyprowadzanie

Niektóre rasy psów wymagają sporej dawki ruchu, a właściciele niekiedy towarzyszą im w codziennej rekreacji. Biegacze, rolkarze czy rowerzyści powinni więc wyposażyć pupila w szelki. Dzięki temu, nawet jeśli smycz dla psa ulegnie mocniejszemu naprężeniu, zwierzak tego nie odczuje.

Jak widać, wszystko ma swoje wady i zalety a odpowiedni wybór zależy zawsze od konkretnego psa.