Osoby cierpiące na uczulenie na sierść zwierzęcą często rezygnują z posiadania kota lub psa, ze względu na ilość alergenów, jakie wydzielają te zwierzęta. Tylko pojedyncze rasy, posiadające zamiast sierści włosy są stosunkowo bezpieczne dla alergików, jednak nawet one nie dają stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa i mogą wywołać reakcję alergiczną. Natomiast jak sprawa ma się z gryzoniami?
Czy gryzonie uczulają?
Zwierzęta takie jak królik, chomik, świnka morska czy fretka uczulają dość rzadko, większość odmian posiada jednak sierść, więc niezależnie od posiadanego zwierzaka ryzyko wywołania reakcji uczuleniowej wciąż istnieje. Jak je zmniejszyć? Alergik powinien ograniczyć kontakty z gryzoniem do minimum, a podczas nich trzymać zwierzę w możliwie jak najdalszej odległości od twarzy.
Ponadto po każdej zabawie należy dokładnie umyć ręce, aby ograniczyć przenoszenie alergenu na własnej skórze, a klatka lub akwarium ze zwierzęciem powinno znajdować się w pomieszczeniu, w którym osoba uczulona nie będzie spała lub spędzała zbyt wiele czasu. Warto stosować się do tych zasad codziennie, bo nawet jeśli reakcja uczuleniowa nie pojawi się od razu, objawy mogą przyjść z czasem. Należy również pamiętać, że ryzyko wywołania alergii istnieje zawsze, niezależnie od gatunku zwierzaka czy podjętych środków bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo alergika
Jakie zwierzęta są natomiast najbezpieczniejsze dla osób uczulonych na sierść? Wielu alergików donosi, że najlepiej znoszą oni towarzystwo szynszyli, które wyjątkowo rzadko wywołują reakcję alergiczną. Zwierzęta te często są polecane jako wolne od alergenów, uczulać może jednak specjalny pył, w którym szynszyle bawią się i biorą kąpiel, dlatego nie należy zbliżać się do klatki.
Alergikom poleca się również świnki morskie rasy skinny, które nie posiadają sierści. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele osób nie jest uczulonych na samą sierść, a na zawarte w niej białko, które obecne jest również w ślinie i odchodach zwierzęcia. Z tego też posiadanie łysego gryzonia nie niweluje całkowicie ryzyka wystąpienia alergii, a jedynie znacząco je zmniejsza.
Zapraszamy także do innego artykułu o tej tematyce:
http://astrent.pl/pies-bedzie-dobry-dla-alergika/