Alergie wziewne są najczęściej występującymi po alergiach pokarmowych. Są one niebezpieczne dla organizmu, ponieważ nadmierna reakcja układu immunologicznego na alergen wziewny może doprowadzić do kłopotów z oddychaniem, duszności oraz reakcji skórnych. Uczulenie na sierść zwierzęcia jest bardzo częste i bardzo przykre dla alergika. Głównie dlatego, że nie może on zostać właścicielem zwierzęcia w domu ani mieć z większością zwierząt futerkowych żadnego kontaktu fizycznego.
Co uczula u psa?
Zwierzęta futerkowe posiadają w swojej sierści pewien alergen, który wywołuje silne reakcje uczuleniowe – kichanie, katar, świąd skóry, duszności. U zwierząt futerkowych uczula nie tylko futro, ale również zwierzęca ślina, fragmenty skóry, wydaliny. Oznacza to, że ogolenie psa lub kota na łyso nie spowoduje zmniejszenia ryzyka alergii.
Alergie na zwierzęta są wyjątkowo przykre, szczególnie dla dzieci. Źle znoszą ją także dorośli, u których alergia pojawiła się w wieku dorosłym, a którzy mają zwierzęta w domu. Konieczność rozstania się z wieloletnim pupilem z powodu uczulenia na jego sierść jest niezwykle bolesna. Nie mniej bolesna jest dla uczulonego dziecka świadomość, że nigdy nie będzie mogło mieć pieska czy kotka, ani nawet świnki morskiej, a co więcej – nawet nie będzie mogło pogłaskać zwierzęcia u kolegi! Na szczęście można temu zaradzić wybierając psy dla alergików.
Jaki pies dla alergików?
Zwierzęta, które mają włos zamiast sierści, są mniej uczulające niż te z typową sierścią. Zasadniczo wśród psów dla alergików znaleźć można teriery oraz inne psy typowo domowe, kanapowe. Przykładem psa, który może uczulać mniej niż inne rasy lub nawet wcale nie wywoływać reakcji alergicznej, jest Airedale Terrier, Border Terrier, Australian Silky Terrier, czarny terier rosyjski, foksterier szorstkowłosy, hawańczyk, grzywacz chiński i inne. Wbrew pozorom jest bardzo wiele ras psów, które nie uczulają.
Kupno psa przy alergii na sierść
U wielu osób pragnienie posiadania psa w domu jest tak silne, że zdroworozsądkowe argumenty o alergii nie przemawiają im do rozumu. I bardzo słusznie. W obecnych czasach nie ma potrzeby, by alergicy kryli się w domu i unikali kontaktu ze zwierzęciem. Problem pojawia się tylko w momencie jego wyboru. Aby nabyć psa odpowiedniego dla alergika, musimy wydać nieco pieniędzy – nie możemy przygarnąć przypadkowego psa ze schroniska. Z wybranym pieskiem należy się też nieco oswoić, pogłaskać i przez kilka dni obserwować czy wystąpi reakcja alergiczna, zanim takiego zwierzaka zakupimy.