Koty to wspaniałe zwierzęta, które uwielbiamy, doceniamy i podziwiamy. O ile jednak na co dzień wykazują się ogromną samowystarczalnością, o tyle nie zawsze mogą poradzić sobie bez ingerencji człowieka w ich instynktowną niezależność. Prostym przykładem będą tu kocie choroby, przed którymi powinniśmy chronić swojego pupila. O jakich schorzeniach mówimy i co powinniśmy robić? O tym dowiecie się z niniejszego artykułu.
Kocia białaczka – cichy zabójca kotów
Zdaniem ekspertów kocia białaczka to najczęstsza choroba atakująca koty. Jest efektem upośledzenia działania układu autoimmunologicznego, który może występować w wyniku nieleczonej anemii lub zmian nowotworowych. Choroba jest gatunkowo zakaźna. Oznacza to, że może rozwijać się po bezpośrednim kontakcie kota z zarażonym osobnikiem. Człowiek zarazić się nią nie może.
Diagnostyka w przypadku kociej białaczki obejmuje kompleksowe badania krwi. Jest nieuleczalna, ale jej skutki można minimalizować. Kotom chorym należy zapewnić jak najwięcej spokoju oraz zbilansowaną dietą. Mimo, że choroby już występującej nie można wyleczyć to można skutecznie jej zapobiegać. Wystarczy regularnie poddawać zwierzę szczepieniu.
Kolejną chorobą, na którą stosunkowo często zapadają przedstawiciele kotowatych jest panelukopenia, czyli popularny koci tyfus.
Schorzenie wywoływane jest przez wirys FPV. Jest bardzo zaraźliwa i często śmiertelna. Objawami, które mogą o niej świadczyć są biegunka, skrajne odwodnienie oraz wymioty. Koty tracą apetyt i stają się silnie apatyczne. Z postępem choroby przestają reagować na bodźce zewnętrzne i nie interesuje ich otoczenie.
Diagnostyka choroby obejmuje badanie krwi oraz kału. Tuż po potwierdzeniu konieczne jest podawanie surowicy odpornościowej i nawadnianie. We wczesnych stadiach choroba jest uleczalna. Przy pomocy szczepień można jej również skutecznie unikać.
FIV, czyli koci wirus
Choroba zwana kocim wirusem przebiega podobnie jak w przypadku ludzi cierpiących na HIV. Kot zakażony pozostaje już na zawsze nosicielem. Człowiek nie może się od niego zarazić, dlatego obcowanie z zarażonym kotem jest dla niego całkowicie bezpieczne. Objawami, które mogą świadczyć o przebiegu choroby są nawracające zapalenia w obrębie jamy ustnej, utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych i zapalenia nerek. Diagnostyka obejmuje szczegółowe badania krwi.
Zwierzę chore powinno pozostawać pod stałą opieką lekarza weterynarii. Musi przyjmować leki, które będą zapobiegały rozwojowi AIDS. Zapobieganie również w tym zakresie obejmuje regularne szczepienia ochronne.