Adopcja kota, tak samo jak w przypadku psa, jest niezwykle dużą odpowiedzialnością. Zanim przygarniemy do domu tego czworonoga, musimy przygotować się na pewne ewentualności, a przede wszystkim zakupić kilka niezbędnych akcesoriów jeszcze przed przyjęciem kota do domu.

Kot wychodzący lub niewychodzący

Jeszcze przed właściwą adopcją powinniśmy zadecydować, czy chcemy by nasz kociak wychodził z domu. Traktowanie kotów jako półdzikich pupili, którzy oprócz dotrzymywania nam towarzystwa również wychodzą na dwór i polują na drobne zwierzęta jest dość powszechne, jednak warto znać ryzyko tego typu rozwiązania.

Koty wychodzące są narażone na wpadnięcie pod samochód, mogą również zostać przez kogoś zabrane i już nigdy nie wrócić. Nie będą one również tak przywiązane do właściciela jak koty niewychodzące. Obserwując kota tęsknie patrzącego w okno można jednak mieć wrażenie, że działa się przeciwko jego naturze. Niewychodzące zwierzęta jednak nic nie tracą, jako że terytorialność kota sprawia, że może on swobodnie mieszkać w domu i mieszkaniu, i jest to całkowicie zgodne z ich naturą.

Wyprawka na kota

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba nabyć przy decyzji o przygarnięciu czworonoga, jest transporter dla kota. Posłuży on nam podczas przewożenia zwierzaka do domu, jako że niezależnie od tego czy przygarniamy go ze schroniska, czy z hodowli, transporter jest wymagany. Ponadto posłuży on nam również później, kiedy będziemy chcieli wybierać się z kotem do weterynarza.

Kolejne niezbędne elementy to kuweta i drapak dla kota. Jeżeli początkowo nie wiemy jaką kuwetę wybrać – zamkniętą czy otwartą – za pierwszą toaletę dla kota może nam posłużyć duży, plastikowy pojemnik, który da nam czas na wybór odpowiedniego rozwiązania. W przypadku gdy przygarniamy kociaka, kuwetę najlepiej wypełnić żwirkiem drewnianym, jako że młode osobniki mają tendencję do podjadania żwirku, a ten jest całkowicie dla nich bezpieczny. W przyszłości wypełnienie kuwety można wymienić na silikonowe lub bentonitowe, które są znacznie wydajniejsze.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × jeden =