Podejście ludzi do zwierząt na przełomie ostatnich dekad bardzo się zmieniło. Psy nie są już tylko stróżami gospodarstw domowych, ale przede wszystkim naszymi przyjaciółmi, o których się troszczymy, oddajemy im swój wolny czas i których cenimy za wierność i nieograniczoną lojalność. Niestety, choć coraz częściej zaczynamy traktować ich dokładnie tak samo jak ludzi to zapominamy, że rządzą nimi instynkty – do takich zaliczymy chociażby uporczywe gryzienie wszystkiego, co stanie im na drodze.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Najpierw zadajmy sobie pytanie czy to w ogóle jest możliwe? Eksperci uważają jednoznacznie, że niestety nie. Pies uwielbia gryźć i co ważniejsze – musi to robić! Na szczęście ich umysł jest na tyle inteligentny, że bez trudu powinno nam się udać nauczyć swojego pupila co może gryźć a czego nie. Trzeba włożyć w to mnóstwo pracy i zaangażowania, ale to jest możliwe a poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów na to.

Po pierwsze – reaguj w odpowiednim momencie

Wielu właścicieli wymierza swoim pupilom karę za niecny czyn gryzienia wtedy, kiedy zauważą jego efekty. To błąd! Pies wówczas nie wie o co chodzi. Jest przestraszony a kara nie przynosi żadnych efektów. Reagujemy tylko wtedy, kiedy przyłapiemy psa na gorącym uczynku. Nie krzyczymy i nie bijemy – zastępujemy zakazany przedmiot tym, który pies gryźć może.

Po drugie – uciekaj się do komercyjnych produktów

Nie warto od nich stronić. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kosmetyków, które wydzielają dla psa nieprzyjemny zapach i skutecznie zniechęcają go zarówno do gryzienia, jak i oddawania moczu w zakazanych miejscach. Nie są szkodliwe dla zdrowia i po pewnym czasie wyparowują, ale wtenczas pies powinien skutecznie zniechęcić się do kontynuowania swoich złośliwych postępków.

Po trzecie – nigdy nie dawaj swojemu pupilowi starych butów

Skoro może gryźć stare to dlaczego nie może gryźć nowych? Dla niego marka i jakość obuwia nie ma znaczenia. Tu właśnie odwołujemy się do instynktów zwierzęcia. Jeśli nie może gryźć butów to musi to mieć zastosowanie zarówno w butach starych, jak i nowych – to bez znaczenia.

Po czwarte – zapamiętaj najważniejszą zasadę wychowania psa „nie karz, nagradzaj”

Psy są bardzo mądrymi, ale także upartymi stworzeniami. Nie tolerują kar, ale chętnie przyjmują nagrody. Wobec tego pamiętaj o tym, aby panować nad emocjami. Jeśli pies weźmie zabawkę, którą pozwoliłeś mu gryźć – nagródź go smakołykiem lub chociaż pochwałą. Jeśli znów ukradnie Twój ulubiony but po prostu mu go zabierz. W ten sposób szybciej wyrobisz w nim dobre nawyki.