Koty, choć silne, piękne i niezależne dobrze czują się w towarzystwie człowieka. Wprawdzie ich sympatia, zdaniem ekspertów, ma swoje pobudki w instynktach, to jednak życie z nimi potrafi owocować w piękną przyjaźń. Często jednak borykamy się z problemem, w którym to koty wykazują bardzo typowe dla ich gatunku zachowania agresywne. Czym są spowodowane? Jak ich unikać? O tym dowiecie się z niniejszego artykułu!

Agresja terytorialna

Spotykamy się z nią głównie wtedy, kiedy w domu żyje więcej niż jeden osobnik. Nauczone wspólnego mieszkania od małego nie powinny mieć problemów z wzajemną socjalizacją. Problem pojawia się wtedy, kiedy w domu pojawia się drugi, młody osobnik. Starszy kot niekoniecznie będzie z tego powodu zadowolony. Wówczas często możemy zauważyć walkę podczas karmienia, walkę o legowisko a nawet miejsce na kanapie. Niewiele osób wie, że koty choć na ogół kroczą własnymi ścieżkami są również bardzo terytorialne i poprzez swój charakter nie lubią obcych.

Jak radzić sobie z agresją terytorialną?

Eksperci zalecają, aby w takich sytuacjach zasięgnąć porady wykwalifikowanego behawiorysty, który pomoże nawiązać zwierzętom wspólną nić porozumienia. Nauczy ich na nowo tyczyć swoje domowe ścieżki i choć pewnie agresywne koty nigdy nie staną się wiernymi kompanami zaczną tolerować swoją obecność.

Agresja przemieszczona

To kolejny rodzaj często spotykanej wśród kotów agresji. Ma miejsce w dwóch sytuacjach:
Kot nie może zwalczyć swojego gniewu u jego źródła – wówczas atakuje drugiego kota, który znajduje się w jego zasięgu wzroku.
Kot karcony przez drugiego kota wyładowuje agresję na trzecim kocie – gdzie również zauważamy problem niemożności zwalczenia źródła gniewu u źródła.

Jak walczyć z agresją przemieszczoną?

Tu również niezbędna jest terapia behawioralna. Niestety, jej skuteczność bywa znikoma. Charakteru zwierzęcia i jego instynktownych przyzwyczajeń zmienić się nie da. Nie można również na nie w żaden sposób wpłynąć. Warto jednak spróbować.

Agresja ze strachu

Koty wykazują ją w momencie kiedy czują się „przyparte do muru”. Nie widzą żadnej drogi ucieczki a wzmagający strach zaczyna wyzwalać w nich naturalne zachowania obronne. Z tą sytuacją spotykamy się w momencie kiedy kot atakowany jest przez psa lub inne stworzenie. Ten rodzaj agresji może być kierowany również do człowieka, któremu zwierzę nie ufa.

Jak radzić sobie z agresją wywołaną strachem?

Przede wszystkim musimy wykazać się cierpliwością – zwłaszcza jeśli agresja ta występuje u kota starszego, którego przyjmujemy pod swój dach. Na szczęście ciężką pracą i stopniowym oswajaniem zwierzęcia z nową rzeczywistością problem można skutecznie zwalczyć.