Problem zbędnych kilogramów, nadwagi czy otyłości bardzo często dotyczy psów. Jako właściciele naszych czworonogów możemy pomóc im się z tym uporać, tym samym poprawiając ich ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie. Wiele czynników sprzyjających nadwadze u psów jest bardzo podobnych, a czasami nawet identycznych jak w przypadku ludzi. Rozwiązanie tego problemu nie jest, więc tak trudne jak może się nam to wydawać.

Dlaczego pies ma nadwagę?

Pies z nadwagą
Pies z nadwagą

Problem z wagą u naszego psa może wynikać z kilku czynników: rasy, przebytych chorób, wieku, płci oraz parametrów środowiskowych. Hodując Labradory, Spaniele czy Beagle musimy szczególnie zwracać uwagę na zbilansowaną i zdrową dietę psa oraz jego codzienną dawkę ruchu, ponieważ są to rasy z predyspozycjami do tycia. Zachowanie prawidłowej masy ciała naszego pupila jest bardzo istotne, gdyż nadwaga prowadzi m.in. do: problemów z oddychaniem, upośledzenia aparatu ruchu, zapalania stawów i kości, niewydolności krążeniowo – oddechowej, a także do chorób przewodu pokarmowego w tym raka żołądka i jelit.

(Zobacz także: Choroby cywilizacyjne u zwierząt)

Jak zacząć odchudzanie?

Odchudzanie psa należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego pożywienia. Karma dla otyłego psa powinna być bogata w duże ilości: białka, witamin oraz kwasów tłuszczowych. Obecnie prawie każda marka jedzenia dla zwierząt ma w swojej palecie produkty, również te o obniżonej zawartości kalorycznej. Dieta dla psa powinna zawierać również mikroelementy i suplementy tak aby nasz zwierzak nie stracił sił podczas gdy jego masa ciała będzie spadać. Należy również kategorycznie zaprzestać dawania łakoci oraz resztek z domowego obiadu gdyż sprzyja to odkładaniu się dodatkowej tkanki tłuszczowej. Musimy wyrobić u psa nawyk jedzenia o wyznaczonych porach i o określonej dawce. Dodatkowo należy zadbać o dużą porcję ruchu na świeżym powietrzu co najmniej 2 razy dziennie po około 30 minut.

Odchudzanie psa z nadwagą czy otyłością nie należy do najprostszych jednak przy zapoznaniu się z ogólnymi zasadami z pewnością osiągniemy sukces, a nasz pupil będzie cieszył się zdrowszym i dłuższym życiem.