Co chomik powinien mieć w klatce?

Klatka dla chomika musi zawierać wszystko, co gryzoniowi jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jak zatem ją urządzić?

Niezbędne rzeczy

Obowiązkowym elementem klatki chomika jest oczywiście poidełko dla chomika, najlepiej wieszane, aby do wody nie dostawały się różne zanieczyszczenia. Woda musi być też codziennie zmieniana. Chomik powinien pić wodę przegotowana i ostudzoną. Oprócz tego konieczne jest karmidełko i odpowiednia karma dla chomika. Lepiej zrezygnować przy tym z elementów plastikowych, a postawić na te gliniane, które trudniej jest zniszczyć.

Szalona klatka dla chomika
Szalona klatka dla chomika

Każdy chomik potrzebuje ponadto kołowrotka, a więc karuzeli przymocowanej do ścianki klatki. Przydaje się również domek, który służy jednocześnie za spiżarnię i kryjówkę. Lepiej zrezygnować z domu plastikowego, w którym może być zła wentylacja. Najlepszym rozwiązaniem jest domek drewniany, który posiada sporą ilość otworów. Poza tym przydatne są rurki, drabinki do wspinaczki czy gałązki drzewek owocowych, które chomik może sobie obgryzać. W klatce nie powinny się natomiast znaleźć gałązki drzew iglastych czy mocno aromatycznych.

Odpowiednia wyściółka

Duże znaczenie ma w klatce dla chomika odpowiednie podłoże. Dno można wyłożyć ściółką z suszonych kaczanów kukurydzy czy trocin. Niestety jednak trociny kiepskiej jakości mogą być źródłem zakażenia pierwotniakami, które wywołują koksyliozę. Chomikowi warto również zapewnić piasek, ale nie powinien on zapełniać całej klatki, a jedynie stanowić jej element. Poza tym do klatki warto włożyć materiał do budowy gniazda czy legowiska.

Chomik najlepiej czuje się w temperaturze do 20-25 stopni Celsjusza. Klatka nie może znajdować się w miejscu mocno nasłonecznionym czy narażonym na przeciągi. Wymiary klatki muszą być dopasowane do potrzeb chomika. Wiele zależy więc do gatunku gryzonia. Chomiki dżungarskie można na przykład trzymać w dużym terrarium ze sprzętem do wspinaczki czy zabawy. W terrarium doskonale radzą sobie również chomiki syryjskie W razie problemów warto o radę spytać sprzedawcę w dobrym sklepie zoologicznym.

About Martyna Dworak

Wielka fanka gryzoni. Pierwsze kroki stawiałam "ratując" myszki które były dla węża mojego starszego brata. Wszystko wyszło na jaw jak 6 myszek uciekło z pokoju. Po tym zdarzeniu dostałam swoją osobistą mysz - Stefana. Obecnie właścicielka puszystego królika Beńka, trzech niesfornych myszek Zyzia, Dyzia... i Hani (3 samców to za dużo ;D ) oraz koszatniczki Jadzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 7 =