Jeż Pigmejski – nowy przyjaciel rodziny

Obecne czasy pozwalają nam na hodowanie różnych gatunków zwierząt, które do tej pory mieliśmy okazje oglądać tylko w programach na National Geographic. I choć są przeciwnicy oswajania wielu gatunków, to są takie, które świetnie się adaptują w domowych warunkach i bez szkody na ich naturze można je chować w zaciszu własnego mieszkania. Jedną z takich ras jest.. Jeż Pigmejski!

Jeż Pigmejski jest fascynującym zwierzęciem, które z miejsca kradnie serca niemal każdego. Białe ubarwienie, słodki mały pyszczek i miłe usposobienie. Takie zwierzę będzie się też dobrze chować w naszym domu i nie wymaga restrykcyjnych zasad. Należy jednak trzymać się pewnych faktów, o których za chwilę. Trzeba pamiętać, że hodowanie takich gatunków to nie tylko zabawa, a przede wszystkim odpowiedzialność!

Jak żyje Jeż Pigmejski?

Jeż Pigmejski

Warto poznać naturę jeży, zanim zdecydujemy się na ich hodowlę. Nie są to typowe przytulanki, które będą „czynne” 24 godziny na dobę, czyli wtedy, kiedy będziemy mieli ochotę się z nimi pobawić. Trzeba uszanować ich cykl dnia i zapewnić im komfort. Dlatego przed zakupem, trzeba sobie uzmysłowić, że jeże najczęściej są aktywne w godzinach wieczornych – między 20:00 a 6:00. Jest to jednak kwestią sporną i wiele tak naprawdę zależy od pory roku, jak i samego usposobienia tych zwierząt.

Warto też pamiętać, że nie jest to zwierzę, któremu rzucimy pokarm i zainteresujemy się nim raz na jakiś czas. Jeż Pigmejski jest bardzo ciekawski, chętny kontaktu z człowiekiem i nie wolno mu tego zabierać! Dlatego szybko uczy się więzi z właścicielem. Staję się wtedy sympatycznym zwierzęciem, które chętnie okazuje radość przy codziennych zabawach. Kolejną istotną sprawą jest to ze nie wolno zabierać jeżom aktywności fizycznej! Jeżeli nie jesteśmy w stanie dopilnować ich w nocy podczas spacerów po domu czy nawet ogrodzie, trzeba im zapewnić dużą i wygodną klatkę.

Są to pozytywnie nastawione do życia zwierzęta

Jeż PigmejskiJeż Pigmejski jest pozytywnym zwierzęciem. Nie niszczy w domu kabli czy listew przypodłogowych, jak inne gryzonie, jest bardzo żywy i aktywny. Właściciel ma poczucie, że ich jeż jest wesołym kompanem dla całej rodziny! Jednak przy tym wszystkim trzeba pamiętać o jego potrzebach – ruchu, który był już wspomniany, higienie czy odpowiednim pokarmie. I choć są to zwierzęta, które żyją do 5 lat, to będą to wspaniałe chwile z tym małym, bardzo intrygującym gryzoniem.

 

 

About Martyna Dworak

Wielka fanka gryzoni. Pierwsze kroki stawiałam "ratując" myszki które były dla węża mojego starszego brata. Wszystko wyszło na jaw jak 6 myszek uciekło z pokoju. Po tym zdarzeniu dostałam swoją osobistą mysz - Stefana. Obecnie właścicielka puszystego królika Beńka, trzech niesfornych myszek Zyzia, Dyzia... i Hani (3 samców to za dużo ;D ) oraz koszatniczki Jadzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × three =