Akwarium to skupisko żywych istot w naszym domu. Dobrze wkomponowane we wnętrze może stanowić niezwykle piękną ozdobę. Urozmaica go tym lepiej, im ciekawiej jest skomponowane. Na kompozycję składają się nie tylko organizmy żywe (ryby, rośliny), ale też sztuczne ozdoby.

Nie tylko względy estetyczne

Ozdoby akwariowe mają nie tylko znaczenie estetyczne. Bywa, że i rybom nie są obojętne. Zastosowanie sztucznych wkładów urozmaica ukształtowanie ich sztucznego niestety środowiska życia, stanowiąc swego rodzaju atrakcję terenową, a czasami miejsce schronienia dla słabszych osobników przed większymi i drapieżnymi. Ozdoby akwariowe mogą być zbudowane z materiałów występujących w naturalnym środowisku wodnym. Są to przede wszystkim kamień, skała i drewno. Popularnym materiałem jest również plastik. Rodzaj budulca należy wziąć pod uwagę przed włożeniem dekoracji do zbiornika. Jeżeli ozdoba nie jest zakupiona u profesjonalnego oferenta, a stanowi nasz autorski pomysł, jej materiał może mieć wpływ na jakość środowiska wodnego w naszym akwarium.

Naturalne ozdoby do akwarium

Najczęściej to specjalne korzenie do akwarium i inne fragmenty drewniane. Odtwarzają naturalne środowisko wodne, nadają wygląd zbliżony do oryginalnego podwodnego świata, czego urok dostrzeże nawet laik. Jeśli nie są nabywane w sklepie, wymagają specjalnego preparowania. Ponadto, jak wszystko co organiczne, z czasem ulegają rozkładowi.

Popularna ozdobą w akwarium jest łupina orzecha kokosowego. Stanowi doskonałą kryjówkę dla ryb. Zanim zostanie włożona do akwarium, wymaga krótkiego wygotowania w roztworze solnym. Łodygi bambusa stanowią doskonały, lekki element dekoracyjny. Zanim trafią do akwarium, wymagają wygotowania w solance.

Z naturalnych ozdób warto wymienić liście drzew – stanowią nie tylko ozdobę, ale też schronienie dla małych ryb oraz zmieniają parametry wody. Zalecane do użycia w akwariach są dąb, orzech włoski, buk i brzoza. Popularną ozdobą akwariów są oczywiście kamienie i skały. Droższe egzotyczne można zastąpić rodzimymi łupkami i granitem. Muszle – mało w którym akwarium ich nie ma. Zanim w ten sposób ozdobimy akwarium, musimy wiedzieć, że podnoszą twardość wody. Bardziej zaleca się muszle winniczków i ampularii.

Sztuczne ozdoby do akwarium

Jeśli mówimy o sztucznych ozdobach do akwarium, to mamy na myśli głównie bryły z plastiku, porcelany oraz sztuczne rośliny akwariowe. Mogą to być bajkowe postacie lub miniatury budynków, zamków i twierdz, popularne głównie w akwariach dla dzieci. Ważną i często stosowaną ozdobą jest tło do akwarium. Może być płaskie, w formie plakatu naklejanego na tylną ścianę zbiornika, w wydaniu dwu- lub trójwymiarowym, ale ciekawszym jest tło strukturalne, z reguły wykonane z tworzywa sztucznego, przestrzenne, o widocznej fakturze. Może odwzorowywać naturalne skały, groty, czy korzenie.