Jednym z podstawowych przyzwyczajeń człowieka jest nadawanie rozmaitym przedmiotom nazw, a stworzeniom – imion. To prowadzi do sytuacji, w których np. nowe zwierzę w naszym domu chcemy jak najszybciej nazwać, a potem nauczyć reagować na nadane mu imię według naszych oczekiwań.

Jak mnie nazwałeś?!

Dla wielu właścicieli jest to jednak twardy orzech do zgryzienia, zwłaszcza że nie widzą nic o tym, jak działa psia psychika oraz w jaki sposób powinno konstruować się imię dla pupila. Tymczasem jest kilka rad, które mogą okazać się w tym zakresie pomocne. Sprawdźmy zatem, na jakiej podstawie tworzy się imię dla psa oraz jakie są najprostsze sposoby, aby nauczyć go reakcji na nie.

Jak wybrać imię dla psa?

Przede wszystkim warto pamiętać, że imię dla psa zapisane w dokumentach może być inne, np. może stanowić pełną formę imienia używanego na co dzień. Dotyczy to zwłaszcza psów rasowych, które w hodowlach często mają nadawane długie imiona na tę samą literę dla całego miotu. Niemniej jednak imię użytkowe na co dzień powinno być… jednosylabowe. Warto więc wybrać taką opcję, która pozwala na tego rodzaju zdrobnienie imienia, jakie przypadło nam do gustu. Właściciele psów chętnie wybierają również imiona zawierająca literę „R”, bo jest ona bardzo wdzięczna i ułatwia wołanie psa w odpowiedni sposób, często zachęcając go również brzmieniem do szybszego reagowania.

Jak nauczyć reagowania na imię?

Najprostszym sposobem jest używanie imienia psa we wszystkich sytuacjach, które on kojarzy z kontaktem z nami. Możemy np. imię dodawać przy stawianiu przed psem miski, do komendy pozwalającej psu na rozpoczęcie posiłku. Dobrze jest również stosować je dodatkowo przy chwaleniu, używając formy „dobry [imię psa]”. Prostym sposobem jest również uzbrojenie się w smakołyki oraz nagradzanie psa za każdym razem, gdy ten spojrzy na nas wypowiadających jego imię. To metoda niezawodna, ale wymagająca nieco refleksu.

Kiedy nie używać imienia psa?

Generalnie imię psa nie powinno być… komendą przywołania. Jeśli pies zignoruje nasze wołanie, to będzie ignorował również swoje imię. Warto w tej sytuacji stosować po prostu oddzielną komendę na okoliczność wołania psa do siebie. Imienia nie można również stosować przy karceniu, bo wówczas pies zaczyna kojarzyć je negatywnie, co może mieć opłakane skutki. Najlepiej, gdy imię kojarzy się pozytywnie, ale nie jest używane w sytuacjach, gdy pies ma jakiś wybór co do zachowania czy w tych nacechowanych silnymi emocjami, zwłaszcza negatywnymi.