Koty są jednymi z najczęściej mieszkających z nami stworzeń domowych. Bardzo często zabieramy je z ulicy albo schronisk, ale rosnącą popularnością cieszą się również rozmaite hodowle, w których znaleźć można zadbane, rasowe kocięta należące do konkretnych ras. Niezależnie jednak od pochodzenia, pielęgnacja kota jest podstawowym obowiązkiem właściciela.

Ten ostatni aspekt jest o tyle ważny, że często koci właściciele nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jakie zabiegi pielęgnacyjne powinni przeprowadzać u swoich pupili. To z kolei prowadzi do rozmaitych problemów, poczynając od kłopotów zdrowotnych, aż po zaniedbania wynikające z braku pewnych czynności. Sprawdźmy zatem, jak właściwie pielęgnować kota, był żył długo w doskonałym zdrowiu.

Profilaktyka zdrowotna

Przede wszystkim istotne jest dbanie o profilaktykę zdrowotną kota. Niezbędna jest jedna w roku wizyta u weterynarza, który sprawdzi kotu temperaturę, zbada go palpacyjnie oraz wykona osłuchowe badanie płuc oraz serca. Koty wychodzące należy regularnie szczepić na choroby wirusowe oraz wściekliznę, zwłaszcza gdy mają kontakt z dzikimi zwierzętami, np. na wsi. Do regularnych badań należy również badanie kału. Dobrze jest je wykonywać przynajmniej raz na pół roku albo raz na rok u kotów mieszkających w domu. Badanie będzie podstawą do ewentualnego odrobaczenia. Przy okazji u kotów starszych dobrze jest wykonywać regularnie badanie kontrolne moczu oraz krwi.

Czesanie i pielęgnacja kota

Każdy kot potrzebuje czesania, nawet jeśli nie jest on długowłosy. Czesanie ma nie tylko bowiem zapobiegać tworzeniu się kołtunów u kotów o dłuższym włosiu, ale również powinno być profilaktyką w tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota. Warto pamiętać, że koty są stworzeniami niezwykle czystymi, dlatego regularnie liżą futro. Ich szorstki język wyciąga w ten sposób martwą sierść, która jest połykana. Nadmiar tej sierści w przełyku prowadzi do tworzenia kul włosowych, a zaniedbanie ich wydalania może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy jelit, wymagających niejednokrotnie nawet zabiegów operacyjnych.

Żywienie i ruch

Nie należy zapominać o właściwym żywieniu. Koty starsze czy po zabiegu sterylizacji oraz niewychodzące z domu mają niższe zapotrzebowanie kaloryczne, warto im też podawać odpowiednią karmę. Karma powinna bazować na mięsie, bez dużego udziału zbóż – węglowodany u kota nie są do niczego potrzebne, a prowadzą często do otyłości. Z kotem domowym warto regularnie się bawić, spędzając na tym przynajmniej godzinę, aby kot miał zaspokojone wszelkie potrzeby fizyczne oraz psychiczne.