Na piękne i ciekawe akwarium składają się przede wszystkim ryby, roślinność i woda. Popularne są również ozdoby. Zobaczyć je można zarówno w dużych akwariach, jak i małych baniaczkach z „welonkami”. Pozytywnie wpływają na stronę wizualną zbiornika oraz dostarczają jego faunie miejsc do ochrony lub zabawy.
Naturalne i sztuczne
Właśnie tak, bardzo ogólnie podzielić ozdoby stosowane w akwariach – na pochodzące ze środowiska wodnego i organiczne, oraz te niebędące częścią wodnego, a nawet żadnego ekosystemu, bo wykonane z tworzyw sztucznych.
Ozdoby organiczne są bardziej cenione przez akwarystów. Lepiej się wkomponowują, nadając zbiornikowi dodatkowych znamion pierwotnego ekosystemu. Z drugiej strony nie do każdego zbiornika będą pasować, wymagają też większych zabiegów preparacyjnych. Odgrywają one szczególnie rolę w przypadku korzeni. W sklepie takie ozdoby kupimy odpowiednio przygotowane. Jeśli jednak zdecydujemy się na umieszczenie w akwarium własnego znaleziska, taki korzeń będzie wymagał długiego wygotowywania w specjalnym roztworze. Inne popularne ozdoby z tej kategorii to znów sklepowy nabytek albo pamiątki z wakacji: muszle czy ciekawe fragmenty skał. Nie tylko ładnie, naturalnie wyglądają, ale stanowią też atrakcję terenową dla akwariowych żyjątek. Popularne i pochodzące z naturalnego środowiska są również drobniejsze kamienie, otoczaki lub fragmenty koralowców. Często widuje się za akwariowym szkłem łupiny orzecha kokosowego, bambus, a nawet liście – w tym ostatnim przypadku polecane są z olchy.
Sztuczne tło i nie tylko
Podstawową sztuczną ozdobą jest tło, w większym akwarium praktycznie nieodzowne. Chodzi o zakrycie tylnej ścianki zbiornika, co wyraźnie pomaga w obserwowaniu życia w akwarium. Najczęściej stosowanym jest tło płaskie, które stanowi fototapeta, przedstawiająca scenki z życia wodnego, naklejana na tylna szybę akwarium. Zamiast fototapety stosuje się też tzw. tło strukturalne, czyli przestrzenną kompozycję, najczęściej z tworzywa sztucznego.
Sztuczne ozdoby akwariowe odzwierciedlają fantazję i inwencję posiadacza, ponieważ gama dekoracji, jakie można ulokować w akwarium – przy zachowaniu odpowiednich zasad – jest bardzo duża. Najczęściej widuje się elementy i figurki z plastiku i porcelany. Są to głównie miniaturki postaci albo budowli, a przede wszystkim sztuczne rośliny. Chętnie, nawet ambitni akwaryści, używają ozdób posiadających również funkcje praktyczne. Tutaj przykładem może być porcelanowy krokodyl, wypuszczający z paszczy pęcherzyki z napowietrzacza.