Obcinanie pazurków u kota to czynność stricte pielęgnacyjna, która nie powinna nastręczać większych problemów, ani tym bardziej nie może być lekceważona. Koty przebywające często na dworze znacznie rzadziej potrzebują ludzkiej ingerencji – ścierają pazurki na betonie oraz drzewach. Inaczej ma się sytuacja z kotami żyjącym i na co dzień w domu. Drapak jest często niewystarczającym, dlatego stan pazurów pupila należy monitorować na bieżąco – to jedyny sposób na uniknięcie problemów związanych z nieprawidłową pielęgnacją.

Krok pierwszy – przygotowanie

Kot już od najmłodszych lat powinien być przyzwyczajany do regularnego skracania pazurów. W przeciwnym razie zabieg będzie dla niego stresujący a podczas niego będzie się wyrywał. Może nas wówczas boleśnie podrapać a sam zabieg nie będzie bezpieczny. Jeśli przyjmujemy do domu starszego kota – korzystajmy z pomocy lekarza weterynarii.

Krok drugi – wybierz odpowiednie narzędzie

W tym zakresie właściciele kotów popełniają bardzo klasyczny błąd – używają do zabiegu skracania pazurków kota ludzkich obcinaczy, które się do tego nie nadają. Jeśli decydujemy, że sami będziemy przeprowadzać zabieg zaopatrzmy się w dobrej jakości cążki do pazurków. Można kupić je w każdym sklepie zoologicznym i gabinecie weterynaryjnym.

Krok trzeci – jak właściwie obcinać pazury kota?

  • Posadźmy kota na swoich kolanach tyłem do siebie. Weźmy w dłoń jedną łapkę i delikatnie naciśnijmy – wówczas pazurki wysuną się i będziemy mieć do nich znacznie łatwiejszy dostęp.
  • Cążkami obcinajmy jedynie ostre zakończenia pazurków. W przeciwny razie odbierzemy mu możliwość kontrolowania skoków i uwielbianej wspinaczki.


Ważne wskazówki dla każdego właściciela kota!

  • Jeśli zauważysz, że Twój kot ma rozdwojone lub złamane pazurki powinieneś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Może to oznaczać, że zwierzę jest osłabione.
  • Do lekarza powinieneś zgłaszać się również wtedy, kiedy zauważysz, że koci pazur jest na tyle długi, że uraża opuszkę łapki. Wówczas samodzielne skracanie jest niebezpieczne.
  • Pamiętaj, aby na bieżąco monitorować stan kocich łapek. Wszelkie spierzchnięcia na opuszkach mogą być przyczyną dużego dyskomfortu i bólu. Jeśli opuszki są popękane smaruj je wazeliną lub specjalnym kosmetykiem pielęgnacyjnym zakupionym w lecznicy.
  • Koty to zwierzęta na ogół samowystarczalne i bardzo zaradne. Nie można jednak bagatelizować ich zdrowia. Ingerencja człowieka często jest niezbędna, dlatego jeśli mamy kota – opiekujmy się nim na 100 procent!