Gryzonie to jedne z najchętniej przygarnianych zwierzątek domowych. Małe i urocze wymagają jednak sporego zaangażowania ze strony właściciela. Zwierzak pozostawiony sam sobie w klatce stanie się osłupiały i niechętny do kontaktów. Jak zachęcić chomika, szczura czy świnkę morską do zabawy? Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań są tunele z jedzeniem.

Monotonia w życiu gryzonia i jej szkodliwe skutki

Nuda to jeden z największych problemów dotyczących hodowanych w domu gryzoni. Wielu właścicieli nie ma pomysłów na zabawę ze zwierzakiem, przez co szczur czy świnka czują się opuszczone i cały dzień spędzają skulone w kącie klatki.

Długotrwała monotonia może mieć na zwierzątko bardzo szkodliwy wpływ. Gryzoń nie tylko będzie nieszczęśliwy, ale przede wszystkim może zacząć chorować. Osłupiałe, znudzone zwierzątko niechętnie je czy reaguje na głos właściciela, a tym samym jest bardziej podatne na choroby, a jego przewidywana długość życia skraca się.

Tunel dla gryzonia – ulubiona forma rozrywki

tunele z jedzeniem
Tunel brzozowo-zbożowy

 Na rynku dostępnych jest wiele zabawek opisywanych jako idealne gadżety dla gryzonia. Niestety, wiele z nich nie nadaje się do zabawy przez szczurka, myszkę czy świnkę morską, ponieważ zwyczajnie nie wzbudza zainteresowania zwierzaka.

Żeby pobudzić pupila, najlepiej wykorzystać jedzenie. Zwierzakowi szczególnie przypadnie do gustu tunel dla gryzonia – te gatunki zwierząt uwielbiają kryjówki, a jeśli te dodatkowo wypełnione są jedzeniem, możemy mieć pewność, że zwierzątko nie pozostanie wobec nich obojętne.

Jak wybrać tunel do zabawy dla gryzonia?

Wybierając tunel dla gryzonia, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim norka musi być dopasowana do wielkości zwierzątka. O ile chomiczkowi wystarczy niewielka rurka, dorosła świnka morska potrzebowała będzie sporego tunelu.

Tunele z jedzeniem
Tunel nagietkowy z babką lancetowatą

Inne ważne kryterium to materiał, z którego wykonano tunel. Chomiczki, myszy czy szczurki najbardziej ucieszy tunel zbożowy. Ta zabawka nie sprawdzi się za to w przypadku świnki morskiej, która nie powinna jeść zbóż – w tym przypadku dużo lepszy będzie tunel brzozowy dla gryzonia.

Kupując zabawkę, warto pomyśleć też o preferencjach swojego pupila i wybrać ten przysmak, który zwierzątko najbardziej lubi – będziemy mieli pewność, że gadżet wzbudzi zainteresowanie gryzonia i dostarczy mu ogromnej frajdy.

1 Comment

Comments are closed