Smycz to obowiązkowy element wyprawki każdego psiaka. Bez względu na charakter, temperament, a także wielkość i wagę psa, każdy właściciel jest zobowiązany do wyprowadzania go miejscach publicznych przy użyciu smyczy oraz szelek już obroży. Brak wypełnienia tego obowiązku zgodnie z polskim prawem może być karany finansowo.

W zoologicznym zawrót głowy – co wybrać?

Aktualny rynek akcesoriów przeznaczonych dla zwierząt domowych to prawdziwy worek bez dna. Wybór smyczy może przyprawić o ból głowy każdego, nawet najbardziej zaprawionego w bojach miłośnika psów.

Smycz, którą pragniemy kupić warto dostosować do naszego psa. Personalizacja tego akcesorium pozwoli na zachowanie komfortu zarówno nam jak i naszemu pupilowi. Zbyt luźna, za ciasna, lub cięższa od naszego psiaka smycz sprawi, że żaden spacer nie będzie dla niego przyjemnością.

Najbardziej podstawowym, a także najczęściej wybierany typ to tzw. smycz taśmowa. Jest to kawałek materiału, skóry lub innego tworzywa zakończony z jednej strony karabińczykiem, a z drugiej pętlą przeznaczoną na ludzką rękę. Smycz ta pozwala na naukę chodzenia przy nodze, a także przydaje się w czasie podróży komunikacją miejską. Jej długość to zazwyczaj 1,00 – 1,20 m- długość ta zapewnia bezpieczeństwo i nie jest dla psa udręką. Za podtyp tej smyczy uznać można tzw. smycze przepinane, również są one wykonane z materiału, jednak dzięki zamontowanym kółeczkom i przepinkom istnieje możliwość skrócenia lub wydłużenia posiadanego egzemplarza.

Automatyczny – znaczy gorszy?

Smycz automatyczna dla psa (jest ona nazywana zwyczajowo „flexi”) to równie dobry wybór jak smycz taśmowa. Regulowana automatycznie długość zapewnia psu wiele swobody, z której powinien korzystać podczas spaceru. Idealnie wyprofilowana rączka to udogodnienie, o którym również warto wspomnieć. Produkowane aktualnie modele to nie tylko linka, lub taśma przyłączone do rączki, ale również wiele drobiazgów, które pozwolą na nadanie smyczy indywidualnego charakteru.

Do popularnych w dzisiejszych czasach akcesoriów zmieniających smycz dla psa w modny gadżet należą m.in woreczki na kupę, latarki, a także adresówki. Ten ostatni gadżet to nie tylko świetna ozdoba, ale również inwestycja w bezpieczeństwo naszego pupila.