Fretki są niezwykle ruchliwymi stworzeniami, które potrzebują dużo przestrzeni i ruchu. Zdecydowanie nie są one zwierzętami, które można zamykać na cały dzień w klatce. Potrzebują one dużo ruchu, jednak niestety – tylko wtedy, gdy można mieć na nie oko. Puszczanie fretki samopas jest również dopuszczalne tylko wówczas, gdy pozostaje ona pod opieką kogoś, kto potrafi w odpowiedniej sytuacji złapać i spacyfikować zwierzątko.

Niektórzy właściciele fretek nie kupują im w ogóle klatek, urządzając jedynie hamak dla zwierzaka rozpięty pomiędzy nogami krzesła lub stołu, miseczki na pokarm i kuwetę na nieczystości. Fretki nie powinny być przez cały dzień zamykane w klatce. Najlepszym rozwiązaniem jest chowanie ich do klatki tylko na czas snu lub wtedy gdy do domu przychodzą goście, których zwierzę może nie tolerować. Można pozwolić na puszczanie fretki samopas, ale należy przygotować się na to, że zwierzątko jest wszędobylskie i żadna szuflada czy szafa nie będzie dla niego przeszkodą. Niestety, fretki mają tez tendencję do przegryzania różnych przedmiotów. A zatem – wypuszczanie fretki samopas owszem, ale tylko gdy mamy do niej zaufanie, i gdy ktoś z domowników może ją kontrolować.

Właściwości klatki

Klatka dla fretki powinna być dużych rozmiarów – około metra wysokości i 60-70 cm szerokości. Ważne jest, by klatka posiadała pięterka, na które zwierzę może się wspinać, oraz dość miejsca do odpoczynku. Nie montuje się w niej natomiast żadnych kołowrotków i innych urządzeń do zabawy i rekreacji, zważywszy na to, że fretka najwięcej ruchu będzie zażywała poza klatką.

Jak często powinna być poza klatką

Nie ma ścisłych wytycznych dotyczących tego, ile procent czasu w ciągu dnia fretka powinna siedzieć w klatce lub biegać po mieszkaniu. Zaleca się oczywiście zapewnienie jej jak największej swobody, włącznie z wychodzeniem na spacery na specjalnych szelkach. Tym, co decyduje o częstotliwości wypuszczania fretki poza klatkę są jej upodobania, stopień aktywności, skłonności do dewastacji przedmiotów. Nie powinno się kupować fretki do małych mieszkań lub z przeznaczeniem do siedzenia w klatce, gdyż w takich warunkach zwierzę bardzo się męczy.