Do szczęścia potrzebują aktywności, wielu urozmaiconych zabaw, a także towarzystwa człowieka. Należą do grupy kotów domowych, które pod względem charakteru nie różnią się zasadniczo od swoich długowłosych kuzynów. Są lojalne i bardzo oddane. A do tego mają niezwykle łagodną naturę, dzięki czemu są doskonałymi towarzyszami również dla dzieci.

Kot nie jedno ma imię

Kiedy decydujemy się na kota, warto wybrać odpowiednią rasę. Przemyślany wybór, który jest zgodny z naszym temperamentem to radość nie tylko dla nas, ale i dla zwierzęcia. Najpopularniejszą grupę kotów, która cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem, tworzą koty egzotyczne. Wśród nich są np.:

  • ocelot
  • serwal
  • karakal
  • kot bengalski

Kot bengalski ma niezwykle uczuciową naturę. Chętnie siada na kolanach człowieka, oczekując głaskania. Jest idealnym przyjacielem dla każdego domownika. Uwielbia zabawę. Natomiast serwal jest kotem, który nie tylko szybko przyzwyczaja się do człowieka, ale także jest idealnym towarzyszem w trakcie jego codziennych aktywności. Odznacza się dużym temperamentem.

Mały Karakal
Mały Karakal

Ocelot należy do grupy kotów niezwykle wrażliwych i kochających. Tak jak pozostałe egzotyczne koty jest wyjątkowo inteligentny i uwielbia zabawę. Idealnie chowa się w warunkach domowych. Karakal bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie człowieka i innych zwierząt domowych. Wybitnie nie lubi samotności, więc jeśli często wychodzimy z domu warto, aby miał jakiegoś czworonożnego przyjaciela. Wszystko za sprawą niezwykle ugodowej natury, tak charakterystycznej dla kotów egzotycznych.

Koty egzotyczne należą do zwierząt, które mają bardzo ciekawską naturę. To z tego powodu tak dobrze czują się na otwartym terenie. Jednak puszczanie ich samych nie jest dobrym pomysłem. Jeśli mieszkamy w rejonie o dużym natężeniu ruchu lub w miejscu, w którym możemy spotkać inne zwierzęta, idealnym rozwiązaniem będzie smycz dla kota. Aby kot się do niej przyzwyczaił, warto wypróbować ją w warunkach domowych.

Jak sprawić, aby kotu było z nami dobrze?

W warunkach domowych powinniśmy zadbać o to, aby kot czuł się komfortowo. Wyposażeniem, którego nie powinno zabraknąć, jest kuweta dla kota. Najlepiej sprawdzi się kryta, z regulowaną przednią klapką wahadłową.

Drugim niezwykle ważnym elementem, o którym musimy zadbać, jest karma dla kota. Dla ras egzotycznych w zupełności wystarczy dobra, sucha karma bytowa, najlepiej bezzbożowa, bogata w witaminy, minerały, tłuszcze i proteiny. Dietę można wzbogacić gotowanym kurczakiem. W trosce o psychikę i zdrowie kota powinniśmy zadbać o to, aby miał on stały dostęp do karmy, a także do czystej wody.