Wraz z rozwojem cywilizacji i chorób, które dotykają ludzi, można zauważyć pewien utrzymujący się trend. Mnożą się przypadki, które wskazują na to, że udomowione zwierzęta zapadają na typowo ludzkie choroby. Z pewnością część tych chorób to efekt przemian cywilizacyjno-środowiskowych. To nie zmienia jednak faktu, że choroby przenoszone z ludzi na zwierzęta są powodem do niepokoju.

RTGNowotwory

Jak wynika z danych, coraz więcej zwierząt choruje na nowotwory. Lekarze są zgodni. Niektóre postacie nowotworów są konsekwencją ludzkich nałogów. Bierne palenie papierosów może rozwijać nowotwory dróg oddechowych, skóry, okolic pyska, płuc, wątroby, śledziony, czy węzłów chłonnych. Leczenie zwierząt w takich przypadkach wymaga podawania leków, czasami zwierzę poddawane jest operacji, chemioterapii, czy naświetlaniu. W takich sytuacjach idealne są specjalistyczne karmy. Tylko odpowiednia, lekka dieta onkologiczna wspomaga proces leczenia i pracę serca, zmniejszając efekty wywołane przez wolne rodniki.

Otyłość, u której podstawy leżą problemy endokrynologiczne

Nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, które prowadzi do zwiększenia masy ciała ponad 20% normy, jest podstawą do stwierdzenia otyłości. U jej podstawy mogą leżeć zaburzenia endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, nowotwór trzustki-insulinoma). Zagrożenia, które niesie ze sobą nadmierna masa ciała, mogą powodować zaburzenia oddychania, sercowo-naczyniowe, narządu ruchu, czy spadek odporności. Odchudzanie w tym przypadku nie może przebiegać zbyt gwałtownie Powrót do normalnej, fizjologiczne masy ciała powinien trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. W tym czasie zwierzę powinno otrzymywać dietetyczną karmę, która odznacza się zmniejszoną kalorycznością. Karmy na odchudzanie są wzbogacone w witaminy i związki mineralne, a także w inne składniki, np. ochraniające stawy, czyszczące zęby, likwidujące wolne rodniki itp.

Białaczka

Jest to choroba nowotworowa układu krwiotwórczego wywodzącego się ze szpiku kostnego. Przyczyny powstawania białaczek u zwierząt domowych nie są do końca znane. Może być to wirus lub czynnik etiologiczny. Leki hamujące komórek nowotworowych mogą tylko przejściowo wstrzymać rozwój procesu chorobowego. Wzmacniające, bogate w białko i witaminy specjalistyczne karmy, stosowanie preparatów żelaza oraz nieprzemęczanie zwierząt przyczynią się do wzrostu sił obronnych organizmu.

Wśród innych, popularnych chorób, na które zapadają zwierzęta, jest cukrzyca, alergie, a także nadciśnienie. Za rozwój chorób odpowiadają takie same mechanizmy jak u ludzi. Każda z nich wymaga diagnostyki, odpowiedniego leczenia i specjalistycznej karmy, która wspomaga proces leczenia.

1 Comment

Comments are closed