Jak dbać o sierść psa? Okazuje się, że nie wymaga to dużego nakładu pracy, a przede wszystkim regularnych kąpieli. Jak jednak wybrać odpowiedni szampon dla psów? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja psa?

Dobry szampon dla psów nie tylko czyści, ale i uelastycznia czy nawilża skórę. Poza tym poprawia kolorystykę sierści i nadaje jej blask. Wybór szamponu jest o tyle trudny, że należy wziąć pod uwagę nie tylko wiek czy rasę psa, ale i jego aktualną kondycję. Poza tym do szamponu warto dobrać odżywkę na mokry włos, która regeneruje skórę i sierść oraz ułatwia rozczesywanie. Bez niej nie da się rozczesać sierści długowłosego psa. Oprócz tego warto pamiętać, że odżywka przedłuża działanie szamponu.

Szampon a sierść

Szampon wybiera się odpowiednio do rodzaju sierści. Przed zakupem warto jeszcze dokładnie obejrzeć skórę psa. Jeśli są jakieś problemy należy sięgnąć po kosmetyki, które sobie z nimi poradzą. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku szczeniaków bezwzględnie trzeba stosować szampony przeznaczone specjalnie dla nich. Malucha można kąpać już od około 2-3 miesiąca jego życia. Tutaj nie ma znaczenia, jaką sierść pies będzie miał po osiągnięciu dorosłości. Wszystkie szczeniaki mają bowiem taką samą, bardzo delikatną sierść przypominającą puch.

Szampony dla dorosłych psów

Po szampony dla dorosłych psów można sięgnąć dopiero około 6-9 miesiąca życia psa, kiedy pojawi się u niego już tzw. dorosła sierść. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji sierści i skóry szczeniaka, bo od tego w dużej mierze zależy kondycja jego dorosłego umaszczenia, a także elastyczność skóry. Pies nie może się do kąpieli w żadnym wypadku zniechęcić. Dlatego pierwszy kontakt z wodą rzutuje na całe jego dalsze życie.

U psów dorosłych stosuje się szampony przeznaczone do danego rodzaju sierści. Warto pamiętać, że częstszych kąpieli (nawet co 7-10 dni) i staranniejszej pielęgnacji potrzebują psy długowłose. Znacznie rzadziej kąpie się psy szorstkowłose (do 4 razy w roku). Osoby, które nie mają w tym zakresie stosownej wiedzy powinny porozmawiać ze specjalistą.