W wielu polskich mieszkaniach stałymi domownikami są koty. Aby dbać o odpowiednią ich higienę, kochający swoje pupile właściciele wyposażają swoje domostwa w kuwety – a w nich specjalny żwirek. Czasy, kiedy do kocich kuwet wkładało się zwykły piasek lub trociny, już dawno minęły. Nawet wsad do kuwet idzie z czasem, postępem i osiągnięciami…
W sklepach oferujących asortyment przeznaczony dla czworonogów znajdziemy ogromny wybór żwirków i neutralizatorów, przeznaczonych do kocich ubikacji. Część z nich eliminuje przykry zapach kocich odchodów, część je wchłania, jeszcze inne dają wygodę, bo nadają się do domowej utylizacji – w łazienkowej toalecie. Co zatem wybrać?
A może żwirek drewniany lub kamienny…
Na rynku dostępne są produkty różnych firm, ale zasadniczo można wyróżnić żwirki bentonitowe, sepiolitowe, drewniane i silikonowe. Bentonitowy wsad do kuwety to żwirek skalny, powstały ze skruszenia bentonitu – kamienia o dużych właściwościach absorpcyjnych. Żwirek bentonitowy wchłania mocz, zlepiając się w łatwe do usunięcia bryłki. Zakopywane przez kota inne odchody nie wydzielają przykrego zapachu. W sprzedaży dostępne są żwirki tego rodzaju w postaci drobno- lub gruboziarnistej, dodatkowo mogą być nasączone zapachem np. lawendy, trawy czy cytryny. Niestety, tego typu żwirku nie wolno wyrzucać do ubikacji.
Żwirek z morskiej piany?!
Sepiolit zwany jest inaczej pianką morską. To podobnie jak żwirek betonitowy drobne ziarenka skalne. Jednakże nie zbrylają się pod wpływem nasączenia. Tego typu żwirki również występują w odmianach nasączonych aromatem aloesowym czy lawendowym.
W ofercie wypełnień do kocich kuwet znajdziemy również drobne lub grubsze trociny, albo nawet drewniane granulki. Przy ostrożnym usuwaniu tego typu wypełnienia do ubikacji nie ma ryzyka, że zapchamy nimi rury kanalizacyjne. To ważne zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie mamy możliwości wypuszczania kota do ogrodu i całe życie spędza on praktycznie w mieszkaniu. Żwirki drewniane można podzielić na zbrylające się i niezbrylające.
Również inne
Silikonowy żwirek do kuwet produkuje się z użyciem krzemionki. Taki żwirek to twarde i przezroczyste kuleczki lub drobinki. Nie rozpadają się ani nie zbrylają. Ich porowata struktura daje jednak jeden podstawowy atut – pochłaniają koci mocz do swojego wnętrza. I dlatego posiadacze kotów bardzo sobie tego typu żwirki chwalą. Z kuwety usuwa się wtedy tylko kał, a żwirek wchłania cały mocz. W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy jeszcze żwirki, które są hipoalergiczne, żwirki służące do pobierania moczu kota itp.