Klatka czy akwarium?

Zastanawiasz się nad zakupem gryzonia? Zawsze podobały Ci się te zwierzaki i teraz wreszcie postanowiłeś, że kupisz sobie takiego małego przyjaciela. Gryzonie są bardzo kochane, a dodatkową zaletą ich posiadania jest to, że są małe, a także łatwe i niedrogie w utrzymaniu. Jeżeli dobrze zadbamy o naszego małego pupila, może nam towarzyszyć nawet przez pięć lat.

Klatka czy akwarium?

Wielu właścicieli gryzoni, po ich zakupie, zastanawia się, czy lepsza będzie klatka, czy może specjalne akwarium z pokrywką dla ich pupila. Pamiętajmy także, by wybrać najlepsze miejsce na lokum dla naszego małego przyjaciela. Powinno to być miejsce, które nie będzie się znajdowało na słońcu. Ustaw klatkę czy akwarium tak, byś mógł także często zaglądać do swojego zwierzaczka.

Zalety i wady klatki

Chomik w klatce
Chomik w klatce

Zacznijmy od tego, jakie zalety ma klatka? Dlaczego warto się w nią zaopatrzyć? Zaletą klatki jest to, że ma duży dostęp do powietrza, dużo większe niż akwarium. Gryzoń może się po niej swobodnie wspinać, co każdy uwielbia robić. Dzięki specjalnym uchwytom, można swobodnie ją przenosić. Wygodniej w klatce wymienia się też ściółkę, gdyż wystarczy odczepić górną część. Do klatki można także przyczepić kołowrotek na szczebelki, gdzie nasz mały słodziak może się bawić. W klatce nasz pupil może mieć też więcej gadżetów, a tym samym więcej zabawy i będzie bardziej radosny. Może także gryźć pręty, dzięki temu ściera zęby, które rosną mu przez całe życie.

A jakie mamy wady klatki? Wadą jest między innymi to, że gryzoń przez szczebelki klatki może wysypać trociny i tym samym będzie więcej do sprzątania. Jeżeli nasz pupil jest malutki, może przez pręty się przecisnąć i czmychnąć, a to czasami jest niebezpieczne, zwłaszcza jak w domu są inne zwierzaki, które mogą zrobić krzywdę maluszkowi. Dodatkowo, niestety biegając na kołowrotku hałasuje, co może być uciążliwe, zwłaszcza w nocy.

Zalety i wady akwarium

Niewątpliwą zaletą akwarium jest to, że nic z niego nie wyjdzie, bo ścianki są śliskie. Nie usłyszy się także w środku nocy przygryzania prętów, co może być czasami uciążliwe. Natomiast wadą akwarium jest słaba cyrkulacja powietrza. Gdy się mówi do zwierzaka, pojawia się echo, którego się boją i przez to mogą się niepotrzebnie stresować.

Podsumowanie

Jak widać zarówno klatka jak i akwarium ma swoje wady i zalety. Warto poszukać najkorzystniejszego rozwiązania dla naszego małego pupila. Zadbajmy o to, by miał dużo miejsca i by było czysto.

About Martyna Dworak

Wielka fanka gryzoni. Pierwsze kroki stawiałam "ratując" myszki które były dla węża mojego starszego brata. Wszystko wyszło na jaw jak 6 myszek uciekło z pokoju. Po tym zdarzeniu dostałam swoją osobistą mysz - Stefana. Obecnie właścicielka puszystego królika Beńka, trzech niesfornych myszek Zyzia, Dyzia... i Hani (3 samców to za dużo ;D ) oraz koszatniczki Jadzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one + eight =