Niektóre osoby uważają, że kocimiętka to narkotyk, ponieważ koty ją uwielbiają i gdy raz ją podamy, domagają się więcej. Jednak nie oszukujmy się – nawet jak damy im coś do jedzenia, to szybko się od tego uzależniają i nie dają nam spokoju, aż nie otrzymają kolejnej porcji. Zobacz czym właściwie jest kocimiętka i kiedy można ją stosować?

Kocimiętka to produkt bezpieczny dla naszego kota. Nie szkodzi, wbrew pozorom nie uzależnia i pozytywnie działa na ich nastrój! Nawet, gdy niechcący zwierzę przedawkuje ją, poza ekscesami żołądkowymi, nic więcej się nie stanie – może mieć biegunkę, lekkie wymioty, ale po usunięciu nadmiaru z organizmu, wszystko wróci do normy!

Kocimiętka – co to jest?

Zapewne w tym miejscu zastanawiacie się – czym jest ta kocimiętka? Roślina? Mięso? Zioła? Co może sprawiać, że koty tak ją uwielbiają? Otóż ten produkt to bylina (z gatunku jasnotowatych). Jej pochodzenie jest określone na Północną Afrykę oraz południową część Europy. Chociaż ekspansja i docenienie działania sprawia, że jest hodowana nawet w Ameryce Północnej! A skąd nazwa? Tutaj nie będzie żadnych zaskoczeń – wzięła się po prostu od uwielbienia kotów do tego produktu!

Reakcja kota na kocimiętkę
Reakcja kota na kocimiętkę

A jak to się dzieje, że koty szaleją na punkcie kocimiętki? Być może „winę” ponosi nepetalakton, który zwierzęta są w stanie wyczuć swoimi kubkami smakowymi i podniebieniem. Działanie wiele osób porównuje do feromonów – nic więc dziwnego, że koty tak bardzo chcą otrzymywać ten produkt. Ponadto, weterynarze często nazywają kocimiętkę naturalnymi środkami, które walczą z depresją u kotów. Zapewne właściciele tych czworonogów zgodzą się tutaj z nami, że niestety, ale koty bardzo często ulegają tej chorobie i przejawiają zachowanie smutku i nieobecności. Po podaniu im kocimiętki, nagle odzyskują one chęci do życia – zaczynają się przymilać, chętniej podchodzą do człowieka, wręcz upominają się o zabawy i czułości. Nie szczędzą sobie rozrywek – bieganie, tarzanie się, ogólne brykanie. Dlatego jeżeli Twój kot objawia pierwsze efekty depresji, nie zastanawiaj się zbyt długo, tylko podaj mu kocimiętkę.

Czy warto sięgać po kocimiętkę?

Choć już dużo powiedzieliśmy o produkcie – wiele osób nadal zastanawia się nad zasadnością podawania kocimiętki swoim czworonogom. Oczywiście, że warto ją stosować – jako nagroda, jako terapia na depresję czy podczas szkolenia, jako docenienie, że coś dobrze zrobił. Koty będą się starać, aby dostać od swojego właściciela ten przysmak, dobrze przy tym się bawiąc i wykazując więcej chęci do wspólnego brykania.

 

2 Comments

  1. Michalina

    Bardzo fajny artykuł dla osób, które jeszcze nie wypróbowały kocimiętki na swoim zwierzaku ? Ja od czasu do czasu aplikuje kocimiętke na drapak i wtedy kotka jest zajęta na co najmniej 2 godziny

    • Mateusz Gajda

      Ja też robię podobnie 🙂

Comments are closed