Co jedzą chomiki

Co jedzą chomiki?

Kupiliśmy już naszego małego przyjaciela, wyposażyliśmy jego akwarium we wszystkie niezbędne przyrządy jak domek, poidełko, kołowrotek oraz karmidełko. No właśnie niby wszystko już mamy, ale co je chomik?

Nasz mały milusiński potrzebuje odpowiedniego pokarmu i nie wszystko może zjeść. Zacznijmy jednak od najważniejszego, czyli czego nie wolno mu absolutnie pod żadnym pozorem podawać. A mianowicie tym czymś są owoce cytrusowe. Zapamiętajmy to wiec dobrze, aby czasami nie ulec chwili i podczas, gdy my będziemy je spożywać nie wpaść na pomysł podzielenia się nimi z naszym ukochanym pupilkiem.

Co jedzą chomiki?

Teraz kiedy wyjaśniliśmy sobie tę ważną sprawę, zajmijmy się tym, czym możemy karmić naszego malutkiego podopiecznego. Podstawowym pokarmem, w jaki powinniśmy się zaopatrzyć to pasza dla chomika, zawiera ona w swoim składzie wszystko to co potrzeba, a mianowicie mieszankę mikroelementów oraz witaminy. Nie zapomnijmy przy tym o odpowiednim nawodnieniu naszego chomika, poidełko powinno być łatwo dostępne tak, aby można było się z niego napić w każdej chwili.

(Zobacz także: Tunele z jedzeniem dla gryzonia)

Oczywiście nie jest to wszystko, co jedzą nasi mali przyjaciele. W skład ich diety wchodzą nasiona, zboża, owoce, a nawet niestety dla nas owady. W procesie zbilansowanego jedzenia raz dziennie należałoby podać troszkę posiekanych świeżych warzyw, takich jak na przykład marchew, kapusta, groszek czy nawet szpinak lub seler. Jeśli chcemy zadbać o odpowiednio zdrowe uzębienie, należy podawać twarde chrupki owocowe, na których będzie możliwe czyszczenie zębów.

Czego nie może jeść chomik?

Cytrusy
Chomik nie może jeść cytrusów

Wróćmy jeszcze do tego, czego nasz ukochany zwierzaczek nie powinien jeść. Oprócz cytrusów nie powinno się podawać mu takich rzeczy jak cebula, czosnek, czekolada i inne słodycze, chrupki ludzkie, surowa fasola oraz surowe ziemniaki. Odradzane jest również podawanie w dużych ilościach ziaren słonecznika oraz orzeszków ziemnych nie jest to co prawda szkodliwe, ale może prowadzić do otyłości, a tym samym do krótszego życia naszego podopiecznego.

Teraz już wiemy, co jedzą chomiki, więc możemy spokojnie opiekować się naszym zwierzaczkiem bez obawy ze stanie mu się krzywda z powodu złego karmienia.

About Mateusz Gajda

Wielki miłośnik psów, ale jednocześnie posiadacz 2 super kotów. Swoją pasję do zwierząt dzielę wraz z moją wybranką serca, która chyba kocha psy bardziej niż mnie :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × three =